Co to jest RTG?

Co to jest RTG?

Badanie RTG to inaczej Rentgen lub prześwietlenie rentgenowskie. Jest to najstarsze badanie obrazowe. Stosowane jest głównie w medycynie.

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować na badanie RTG?

Podstawą do zrobienia tego badana na Narodowy Fundusz Zdrowia jest skierowanie od lekarza, z którym trzeba się wstawić w dniu badania. Pacjent w dniu badania musi być także na czczo. Zwłaszcza musi tego przestrzegać, jeśli będzie to badanie z kontrastem. Pacjent musi też mieć ze sobą wszelkie karty szpitalne i całą dokumentację medyczną. Trzeba mieć także przygotowany dowód osobisty. Jeśli pacjentem jest osoba niepełnoletnia to, musi mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Ważne jest także by pacjent 24 godziny przed badaniem, przyjął środek na przeczyszczenie i na wzdęcia. Pozwoli to lekarzom uzyskać lepszy obraz badania. Dobrze jest także wypić wodę niegazowaną. Należy też dzień wcześniej przejść na dietę lekkostrawną. Unikać jogurtów mlecznych oraz potraw, które mogą powodować wzdęcia.

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać na badanie RTG?

Pacjent jest specjalnie przygotowany do tego badania. Pacjent przede wszystkim musi założyć specjalny fartuch ochronny. Najczęściej także musi zdjąć swoje prywatnie ubranie. Fartuch, który pacjent dostaje, jest zrobiony z materiałów, które chronią go przed promieniowaniem. Ważne jest też, by każdy pacjent zdjął wszystkie metalowe rzeczy, które ma na sobie. Wszelkiego typu spinki, gumki, okulary, czy całą biżuterię musi zostawić przed salą badania. Także musi zostawić telefon komórkowy. Następnie pacjent w zależności od tego, jakie jest badanie, jest ustawiany w pozycji leżącej lub stojącej. Również w trakcie badania RTG może nastąpić zmiana pozycji, wszystko zależy od tego, ile badań trzeba zrobić. Ważne jest także, by pacjent słuchał osoby prowadzącej badań. W trakcie badania trzeba w pewnym momencie wstrzymać oddech. Jest to moment, w którym jest wykonywane zdjęcie. Każde poruszenie się pacjenta w trakcie zdjęcia może spowodować rozmycie obrazu. Warto także dodać, że to badanie jest całkowicie bezbolesne. Samo badanie trwa kilkanaście minut. Jedynie, jeśli jest to badanie z kontrastem, to wtedy może zaboleć tylko wkłucie wenflonu. Także po badaniu z kontrastem należy odpocząć pod salą około 15 minut.

Kiedy są dostępne wyniki?

Wyniki z tego badania są dostępne po 15 minutach. Zwykle także wtedy radiolog odczytuje od razu te wyniki. Następnie należy się skonsultować z lekarzem, który pokieruje co dalej, trzeba będzie robić. Wszystko zależy od tego, jakie są wyniki.

Czy można zapisać się na badanie przez Internet?

Tak w obecnym czasie można bez problemu zapisać się na to badanie przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej. Jednak dobrze jest wybrać odpowiednią przychodnię do zrobienia tego badania. Można wybrać placówkę, gdzie badanie jest wykonywane na NFZ, ale i prywatnie również. Jednak, zwłaszcza gdy wykonujemy to badanie prywatnie, to trzeba mieć pewność, że osoba, która wykonuje to badanie, dobrze wykonuje swoją pracę. Dlatego warto jest zajrzeć na https://tomma.com.pl/badanie/rtg/. Tam można od razu wybrać sobie miejscowość, która nam najlepiej pasuje. Dodatkowo także są podane telefony poprzez, które można umówić się na wizytę. By zarezerwować wizytę na to badanie wystarczy wypełnić formularz kontaktowy. Wtedy pracownicy kliniki w najszybszym terminie oddzwonią, by umówić badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *