Dlaczego powinno się przyjmować suplementy w ciąży?

Dlaczego powinno się przyjmować suplementy w ciąży?

Ciąża to szczególny czas dla kobiety nie tylko ze względu na przygotowania do powiększenia się rodziny. Równie istotne są zmiany, które zachodzą w organizmie i mają wpływ na funkcjonowanie wszystkich narządów. Ciało przystosowuje się do potrzeb przyszłej mamy i rosnącego maluszka, jednak w przypadku braku minerałów i witamin praca organizmu jest zaburzona. Takiej sytuacji uniknie się, gdy sięgnie się po preparaty dla mam dostępne w aptece.

W ciąży organizm kobiety zużywa znacznie więcej składników odżywczych niż w pozostałych okresach życia. Ciężarna potrzebuje jednak nie tylko więcej kalorii, ale i witamin oraz minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niestety, trudno jest dostarczyć ciału wszystkich ważnych składników, zwłaszcza gdy ciąży towarzyszą mdłości i problemy z apetytem. Sprawdź, dlaczego kobiety w ciąży powinny przyjmować witaminowe preparaty dla mam.

Suplementacja w ciąży - jaki jest jej cel?

Rolą suplementacji jest dostarczenie organizmowi składników odżywczych, których dostarczenie wraz z pożywieniem jest niemożliwe lub niedostateczne. Dotyczy to głównie witamin i minerałów, na które zapotrzebowanie w ciąży jest zwiększone.

Witaminy i minerały są zużywane przez organizm matki oraz płód. W przypadku, gdy pojawiają się niedobory składników odżywczych dziecko pobiera ich tyle, ile potrzebuje, a organizm kobiety cierpi na ich jeszcze poważniejszy niedobór. Jeśli braki w diecie są jeszcze większe, maluszek wolniej rośnie i nieprawidłowo się rozwija.

Przyszła mama i dziecko są dzięki temu zdrowsi i czują się o wiele lepiej. Suplementy chronią przed wieloma dolegliwościami ciążowymi oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań podczas porodu i w czasie połogu.

Jakie preparaty dla mam warto stosować?

Sięgając po witaminowe produkty dla kobiet w ciąży, powinno się pamiętać, by wybierać suplementy o wysokim stopniu przyswajalności. Dotyczy to wszelkich witamin i minerałów stosowanym w tym okresie. Szczególnie ważne jest jednak przyjmowanie kwasu foliowego. Powinno się stosować go jeszcze na etapie starań o dziecko oraz w pierwszych trzech miesiącach ciąży, by uniknąć wad cewy nerwowej u płodu (np. rozszczepu podniebienia). W drugim i trzecim trymestrze może pojawić się za to potrzeba sięgnięcia po żelazo. Żelazo chroni przed anemią, która jest niebezpieczna zwłaszcza w czasie porodu i tuż po nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *