Fibryna bogatopłytkowa i jej zastosowanie w stomatologii

Fibryna bogatopłytkowa i jej zastosowanie w stomatologii

Fibryna bogatopłytkowa to materiał pozyskiwany z naszej krwi, koncentrat, posiadający szereg właściwości, które wspomagają stymulację procesów regeneracji. Jej dobroczynne działanie wykorzystywane jest obecnie w wielu dziedzinach medycyny, a w tym i w stomatologii. Dowiedz się, czym dokładnie jest fibryna bogatopłytkowa i jakie znajduje zastosowanie w gabinecie stomatologicznym.

Fibryna bogatopłytkowa – definicja i charakterystyka

Nasz organizm posiada zdolność do szybkiej regeneracji i odbudowy. Organizm ludzki wyposażony jest w systemy, które w naturalny sposób uruchamiają swoje działanie w sytuacjach uszkodzenia tkanek. Wówczas następuje aktywacja procesów, odpowiedzialnych za ich gojenie. Jedną z najważniejszych ról odgrywają tutaj płytki krwi, a ściślej zawarte w nich czynniki wzrostu. Z koncentratu, powstałego z takich płytek krwi pozyskiwana jest fibryna bogatopłytkowa.

Jak przebiega taki proces?

Fibryna bogatopłytkowa należy do krwiopochodnych materiałów autologicznych, czyli takich, które pozyskiwane są z własnej krwi pacjenta. Pobraną krew umieszcza się w wirówce, a po odwirowaniu tworzy się z niej specjalną membranę. Otrzymana w ten sposób membrana wyróżnia się wieloma cennym właściwościami. Przede wszystkim zaś stymuluje gojenie się ran oraz wzrost kości i tkanek miękkich. Co istotne – zawarte w niej czynniki wzrostu uwalniają się stopniowo, dzięki czemu rany goją się w sposób równomierny. Membrana jest także bardzo wytrzymała i elastyczna, co umożliwia jej swobodne przycinanie oraz łatwe szycie. Ponadto wykorzystanie jej pozwala wyeliminować materiały biochemiczne. Nie dziwi więc fakt, że fibryna bogatopłytkowa jest stosowana we współczesnej medycynie, a w tym z powodzeniem i w stomatologii.

Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej w stomatologii

O to, kiedy w stomatologii wykorzystuje się fibrynę bogatopłytkową zapytaliśmy specjalistę, naszego rozmówcę z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie:
"Fibryna bogatopłytkowa znacząco przyspiesza odtwarzanie się nowych struktur tkankowych także w miejscach trudno dostępnych, jakimi nierzadko bywają rejony jamy ustnejPonadto, jak pokazuje nasze wieloletnie doświadczenie, minimalizuje ryzyko powikłań, występujących po przeprowadzanych zabiegach chirurgicznych. Dlatego też w naszej klinice fibryna stosowana jest po każdym zabiegu. Fibrynę bogatopłytkową stosuje się również w procesie leczenia paradontozy".
A jak to wygląda w praktyce?
"Fibrynę pozyskujemy z krwi żylnej pacjenta bezpośrednio przed planowanym zabiegiem lub też w trakcie jego trwania" – dodaje nasz rozmówca.
Jak widać zastosowanie fibryny bogatopłytkowej jest szerokie, a jej cennych właściwości nie sposób przecenić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *