Hashimoto a ciąża – o czym wart wiedzieć?

Hashimoto a ciąża – o czym wart wiedzieć?

Choroba Hashimoto wzbudza duże emocje i kontrowersje. Jedni uważają, że da się z nią żyć, inni, że zagraża jakości i normalności życia. Czym jest, jak się objawia, czy jest dziedziczna, jak wpływa na starania o dziecko, a jak na ciążę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym jest choroba Hashimoto i jak się objawia?

Choroba Hashimoto jest autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, charakteryzująca się zazwyczaj jej niedoczynnością. Warto wspomnieć, że w swojej początkowej fazie nie posiada ona odzwierciedlenia w wynikach TSH, FT3 czy FT4. Dobry Endokrynolog zacznie podejrzewać jej początki obserwując i analizując szereg występujących objawów, jak również wykonując USG tarczycy, oraz badanie krwi przeciwciał anty-TPO (przeciw peroksydazie tarczycowej) oraz TG (przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie). Zanim jednak zleci badania krwi lub obrazowe, najpierw zmierzy obwód szyi, aby stwierdzić czy na wskutek choroby wystąpiło na niej wole, zważy pacjenta, gdyż jednym z pierwszych symptomów Hashimoto jest szybki przyrost masy ciała, nieadekwatny do stosowanej diety, sprawdzi tętno, a także stan skóry i włosów. Podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego, istotne jest również zdobycie informacji na temat problemów ze snem, zmiennością nastrojów, chylących się ku depresji, jak również wydolnością psychiczną i fizyczną oraz występującym (bądź nie) zmęczeniem. Reasumując, najczęstszymi objawami choroby Hashimoto są:
  • Zmęczenie,
  • Nagły przyrost wagi ciała,
  • Sucha skóra,
  • Wypadające włosy,
  • Wole,
  • Depresja,
  • Zaparcia,
  • Problemy z termoregulacją- uczucie zimna,
  • Nieregularne i bolesne cykle menstruacyjne,
  • Rozdrażnienie.

Hashimoto a starania o dziecko

Nierozpoznana i nieleczona choroba Hashimoto może przynieść wiele szkód w organizmie. Jest bowiem jedną z przyczyn możliwości wystąpienia otyłości olbrzymiej, cukrzycy, hipercholesterolemii oraz chorób serca, a także problemów podczas starania o dziecko. Przypadłość ta może być przyczyną nieregularnych miesiączek, braku owulacji oraz co się z tym wiąże, niemożnością zajścia w ciążę. Dlatego podczas starania o dziecko kobieta powinna być nie tylko pod opieką ginekologa, ale także endokrynologa, który włączy odpowiednie leczenie hormonami tarczycy oraz dietę, jak również będzie kontrolował poziom hormonów tarczycy oraz przeciwciał.

Hashimoto a ciąża

Analizując korelacje między chorobą Hashimoto a ciążą należy zaznaczyć, że przypadłość ta nie oznacza całkowitej bezpłodności. Dobrze dobrane leczenie i regularne kontrole poziomów hormonów tarczycy, umożliwia nie tylko zajście w ciążę, ale także szczęśliwe jej donoszenie. Pierwsze badania krwi, dotyczące poziomu hormonów, lekarz zleca zaraz na początku ciąży, gdy dowiaduje się, że pacjentka choruje na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy lub jest w grupie jego ryzyka, tj. ktoś w rodzinie jest osobą chorą. Następne - wykonywane są w odstępach miesięcznych oraz na początku III trymestru. Wyrównany poziom TSH gwarantuje prawidłowy rozwój płodu, jak również nie dopuszcza do ewentualnego poronienia czy przedwczesnego porodu, uszkodzenia łożyska oraz stanów przed-rzucawkowych u matki. Brak włączonego leczenia, może natomiast spowodować niską masę urodzeniową dziecka oraz obniżony iloraz inteligencji u niego. Warto także dodać, że nieleczone Hashimoto powoduje po porodzie problem z powrotem do prawidłowej masy ciała przez kobiety.

Hashimoto a karmienie piersią

Jak podaje Australijskie Stowarzyszenie Karmienia Piersią, hormony tarczycy mają istotny udział w wytwarzaniu mleka przez kobiece piersi. Ich niedobór może wpływać bowiem na słabą laktację. Jednakże prawidłowo dobrane leczenie, zapobiega temu problemowi. Leki, przyjmowane podczas leczenia choroby Hashimoto nie mają negatywnego wpływu na proces karmienia, zatem są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Czy Hashimoto się dziedziczy? Odpowiadając sobie na pytanie jaki wpływ ma Hashimoto na ciążę, warto poruszyć również temat jej dziedziczenia. Niestety, choroba ta jest dziedziczna, aczkolwiek nie ma stuprocentowej gwarancji, że jeśli matka choruje, to dziecko również będzie chore. Warto dodać, że nie da się też tego sprawdzić od razu po porodzie, bowiem pierwsze objawy wystąpić mogą dopiero w wieku wczesnoszkolnym.     Wykorzystane publikacje i artykuły:
  • https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/hashimotos-disease,
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3271310/,
  • https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hashimotos-disease,
  • https://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/breastfeeding-and-thyroid-disease.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *