Jak zamówić receptę przez Internet?

Jak zamówić receptę przez Internet?

Obecnie nie trzeba osobiście odwiedzać przychodni, wchodzić do gabinetu lekarskiego, aby móc zdobyć receptę na leki. Pacjenci mogą liczyć na szereg udogodnień i załatwianie wielu spraw przez Internet. Niezwykle wygodna jest recepta online, którą można zamówić w dosłownie parę minut przez Internet. Wystarczy wejść na konkretną stronę www, zarejestrować się, dokonać płatności. Na podany numer telefonu zostaje przesłany kod, który ma postać e-recepty. Trzeba go podać w aptece, aby można było zrealizować receptę i odebrać swoje leki. Jest to niezwykle proste i wygodne.

E-recepta przez Internet – co warto o niej wiedzieć?

Na każdej e-recepcie znajduje się wiele istotnych informacji:
  • Dane osobowe pacjenta (przede wszystkim imię i nazwisko, adres, numer PESEL, data urodzenia),
  • Dane podmiotu odpowiedzialnego za wystawienie,
  • Dane osoby wystawiającej receptę (imię, nazwisko, zawód, identyfikator pracownika medycznego, numer kontaktowy, podpis elektroniczny),
  • Dane przepisywanego leku (np. nazwa handlowa produktu, dawka leku i jego ilość, sposób dawkowania/stosowania),
  • Dane dodatkowe (data wystawienia i realizacji recepty, jej numer identyfikacyjny).
Pacjent może otrzymać e-receptę w różnej formie. Najczęściej wysyłany jest na jego numer telefonu SMS zawierający czterocyfrowy kod. Konieczne jest podanie go w aptece w celu zrealizowania recepty, to samo dotyczy numeru PESEL osoby wykupującej lek. Innym rozwiązaniem będzie wysłanie e-maila z załącznikiem w postaci e-recepty, która ma postać pliku w formacie PDF. Po wyjściu z gabinetu lekarskiego pacjent może otrzymać wydruk informacyjny, który upoważnia go do zrealizowania recepty. Możliwe jest zdecydowanie o sposobie otrzymywania e-recepty. W tym celu trzeba zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy zaznaczyć preferowaną opcję. Należy od razu zaznaczyć, że w celu zalogowania się do IKP konieczny jest profil zaufany. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Jakie zalety mają recepty elektroniczne?

E-recepta jest dostępna w formie zarówno elektronicznej, jak i papierowej. Dla jednych najwygodniejsze będzie otrzymywanie jej mailowo, a inni preferują tradycyjny sposób bez konieczności logowania się do IKP. Trzeba poinformować o tym lekarza podczas wizyty. Zaletą recepty online jest to, że nie trzeba robić żadnych odpisów w przypadku przepisania przez lekarza kilku leków. Z e-receptą możliwe stało się realizowanie jej w różnych aptekach bez utraty refundacji na leki. Każdy doskonale wie, jak wiele problemów było do tej pory z ręcznie wypisywanymi receptami. Bardzo często nie można było odczytać tego, co się na nich znajduje. W przypadku recepty elektronicznej znika ten problem, wszystko jest w pełni czytelne. Nie ma ryzyka, że otrzyma się niewłaściwy lek lub recepta nie zostanie zrealizowana ze względu na to, że farmaceuta nie jest pewny tego, co konkretnie zostało przypisane danemu pacjentowi. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również brak ryzyka zgubienia recepty. Wszystko jest automatycznie zapisywane na Internetowym Koncie Pacjenta. Można w dowolnym momencie i miejscu sprawdzić swoje e-recepty, bez wychodzenia z domu, siedząc wygodnie na fotelu przed ekranem komputera czy nawet smartfona. Na recepcie znajdują się także istotne informacje dotyczące przyjmowania leku. Mając dostęp do IKP, można otrzymywać kolejne e-recepty bez konieczności odwiedzania gabinetu lekarskiego. Jest to ogromne ułatwienie, oszczędność czasu i pieniędzy Czasem trudno umówić się na dogodny termin. Sprawdzać można również dawkowanie leków przepisanych przez lekarza dzieciom.

Istotne informacje o recepcie online

Recepta nie musi być odbierania przez osobę, na którą została ona wystawiona. Można zrobić to osobiście w rejestracji przychodni i to bez umawiania się na wizytę lekarską, czekania w kolejce. Kolejną opcją będzie wystawienie pisemnego upoważnienia do odbioru recepty online innej osobie. Istnieje też opcja powierzenia tego zadania osobie trzeciej bez upoważnienia, ale wymaga to wcześniejszego zgłoszenia stosownego oświadczenia w swojej poradni. Recepta wystawiana przez Internet może być odbierana również przez ustawowego przedstawiciela pacjenta, dotyczy to przede wszystkim osób nieletnich, ubezwłasnowolnionych i niepełnosprawnych. Na jednej recepcie może znajdować się ilość leku przeznaczoną na 360 dni kuracji, ale jednorazowo pacjent jest w stanie wykupić zapas leku na maksymalnie 180 dni. Recepty wystawiane przez Internet nie muszą być realizowane w całości. Można z nimi przychodzić co miesiąc po kolejne dawki leków.

O czym należy pamiętać?

Znaczenie ma to, jak długo jest ważne e-recepta. Standardowo pacjent ma na jej zrealizowanie trzydzieści dni od daty wystawienia, ale termin może zostać przedłużony. Wystarczy, że lekarz zaznaczy roczny termin realizacji i możliwe stanie się wykupienie leków w dowolnym momencie w ciągu dwunastu miesięcy. Nie dotyczy to jednak wszystkich medykamentów. Roczny termin realizacji jest niedostępny w przypadku leków wykazujących działanie narkotyczne i psychotropowe. Kolejną kwestią jest to, że takie „roczne” recepty wiążą się z pewnymi zasadami, których należy przestrzegać. Konieczne jest wykupienie co najmniej jednego opakowania leku w ciągu trzydziestu dni. Jeśli przekroczy się ten termin, to farmaceuta wyda mniejszą ilość leku. Warto też dodać, że antybiotyki do stosowania doustnego lub dożylnego muszą zostać wykupione w ciągu siedmiu dni. Z kolei e-receptę, na której znajdują się leki wytworzone specjalne dla konkretnego pacjenta, trzeba zrealizować w ciągu 120 dni od daty jej wystawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *