Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychologicznych?

Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychologicznych?

Konsultacje psychologiczne to jedna z form oddziaływań psychologicznych, której celem jest pomoc w rozwiązaniu problemów osobistych i zawodowych klienta. Konsultacja psychologiczna może być zdefiniowana jako pierwszy krok do rozpoznania swoich trudności życiowych i stwierdzenia, co należy zrobić aby je rozwiązać.

Czym jest konsultacja psychologiczna?

Na wstępie należy rozróżnić konsultację psychologiczną od psychoterapii. Pierwsza forma to jednorazowa porada udzielana przez psychologa, natomiast psychoterapia jest długofalowym procesem leczenia różnych zaburzeń oraz trudności życiowych. Warto zaznaczyć, że w wielu wypadkach jednorazowa konsultacja psychologiczna może nie wystarczyć, ponieważ jej głównym celem jest ogólna diagnoza problemów klienta, a następnym krokiem jest rozpoczęcie leczenia psychoterapeutycznego lub psychiatrycznego. Konsultacja psychologiczna najczęściej jest więc wykorzystywana do stwierdzenia, jaki problem ma dana osoba i w jaki sposób można go rozwiązać. Diagnoza, a następnie analiza możliwości to najważniejszy cel konsultacji. Na wstępne spotkanie z psychologiem można zapisać się wpisując w wyszukiwarkę „psycholog Warszawa" lub wchodząc na stronę poradni.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychologicznej?

Rozmowa z psychologiem to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z trudnościami emocjonalnymi, osobowościowymi, rodzinnymi, a także zawodowymi. Oznacza to, że z konsultacji psychologicznej może skorzystać każda zdrowa osoba, która chciałaby zdiagnozować swój problem, a następnie rozpocząć leczenie lub proces rozwiązywania trudności. Psycholog to specjalista, który może pomóc w różnych problemach, a także zasugerować klientowi, jakie dalsze kroki należy podjąć. W niektórych przypadkach konieczna jest psychoterapia, a w innych skierowanie do kolejnego specjalisty (na przykład seksuologa lub psychiatry). Można wyróżnić następujące sytuacje, w których warto skorzystać z konsultacji psychologicznej:
  • przeżywanie stresu, napięcia nerwowego,
  • odczuwanie smutku, stanów depresyjnych oraz lękowych,
  • życie w trudnym związku, pojawianie się konfliktów w rodzinie,
  • pojawienie się dylematów życiowych, na przykład związanych z równowagą między sferą zawodową i osobistą,
  • podejrzewanie u siebie zaburzenia psychicznego (na przykład depresji, fobii),
  • istnienie uzależnień od środków psychoaktywnych.
W praktyce więc każdy może skorzystać z konsultacji psychologicznej, porozmawiać ze specjalistą i zdiagnozować swój problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *