Odciski i pęcherze – jak zapobiegać i postępować w razie powstania

Odciski i pęcherze – jak zapobiegać i postępować w razie powstania

Odciski na stopach, znane też jako modzele, pojawiają się na skórze przed długotrwały nacisk albo tarcie. W podobnych okolicznościach powstają również pęcherze. Jak przeciwdziałać powstawaniu bolesnych zmian? Jak radzić sobie z odciskami i pęcherzami, gdy już się pojawiły?

Co sprzyja powstawaniu odcisków i pęcherzy?

Odciski i pęcherze tworzą się w wyniku tarcia i nacisku, do których dochodzi przez noszenie niewygodnych butów, niezakładanie skarpetek do obuwia czy niewłaściwą higienę stóp. Niechciane zgrubienia i podrażnienia skóry powstają zwykle u kobiet noszących buty na wysokim obcasie. W tego typu obuwiu stopa nie układa się naturalnie ani prawidłowo. Ryzyko tworzenia się odcisków zwiększa się również u pacjentów chorujących na cukrzycę lub schorzenia dotyczące układu krążenia. Ponadto z modzelami i pęcherzami często zmagają się osoby wykonujące zawody wymagające dużo chodzenia, np. kelnerzy czy pielęgniarki. Jak zatem zadbać o stopy, by uniknąć bolesnych odcisków i wykwitów?

Właściwa pielęgnacja stóp

Każdego wieczoru należy myć stopy wodą z mydłem czy innym kosmetykiem do kąpieli. Skórę trzeba dokładnie osuszyć, a następnie posmarować nawilżającym kremem do stóp. Przy skłonności do powstawania zgrubień i twardnienia skóry, warto stosować też peelingi lub delikatnie usuwać wcześniej zmiękczony martwy naskórek pumeksem. Co więcej, paznokcie zawsze powinny być krótko przycięte, aby nie ocierały się o palce stóp.

Odpowiedni dobór obuwia

Buty powinny myć wygodne i mieć odpowiednio dopasowany rozmiar i kształt. Najlepsze w kontekście zapobiegania odciskom i pęcherzom jest nieocierające, szerokie obuwie z miękką podeszwą i niskim obcasem. Szwy butów nie powinny powodować podrażnień. Warto pamiętać, że w ciągu dnia stopy mogą puchnąć, dlatego na zakupy do sklepów obuwniczych lepiej chodzić wieczorem, by uzyskać najlepsze dopasowanie butów do stóp. Ponadto zaleca się regularnie zmieniać obuwie. W ten sposób uniknie się ciągłego podrażniania i uciskania tych samych miejsc.

Skarpetki i wkładki ograniczające ryzyko odcisków

Skarpetki powinny być odpowiednio grube i amortyzować naciski i tarcia. W razie potrzeby można korzystać z miękkich wkładek do butów albo podkładek pod pięty. W ten sposób uda się zminimalizować ucisk wywierany na skórę stóp. Jeżeli chce się zapobiec powstawaniu odcisków i pęcherzy w czasie, gdy zamierza się rozchodzić nową parę butów, warto zakładać do nich grube skarpetki albo zabezpieczać miejsca, w których często pojawiają się podrażnienia, lekkimi, przepuszczającymi powietrze opatrunkami.

Plastry na odciski i pęcherze – do zapobiegania i leczenia zmian

Gdy planuje się włożyć obcisłe i niezbyt wygodne buty albo kiedy zaczyna się odczuwać ucisk w konkretnym miejscu, warto zabezpieczyć stopy, sięgając po nawilżające plastry na odciski. Tworzą one warstwę ochronną zabezpieczającą przed powstawaniem otarć. Przez długi czas działają też na skórę nawilżająco. Plastry wykorzystuje się również w leczeniu istniejących odcisków i pęcherzy. Akcesoria mają za zadanie przeciwdziałać powiększaniu się zmian i przyspieszać ich gojenie. Dzięki nim można zmniejszyć odczuwany dyskomfort i zapobiec zakażeniom. W przypadku zamkniętych pęcherzy plaster będzie zapewniać amortyzację, łagodzić ból, wspomagać proces gojenia i wchłaniać nadmiar nagromadzonego płynu. Jeżeli osłona pęcherza uległa zerwaniu albo pęknięciu, koniecznie należy oczyścić ranę środkiem antyseptycznym, roztworem soli fizjologicznej albo wodą. Po wyschnięciu uszkodzoną skórę zabezpiecza się czystym bandażem

Jak wyleczyć odciski?

Małe odciski mogą zniknąć samoistnie, jeśli będzie unikać się dalszego obcierania i uciskania skóry w ich miejscu. Aby usunąć większe modzele w warunkach domowych, należy je delikatnie spiłować pumeksem. Przed zabiegiem najlepiej nawilżyć i zmiękczyć skórę (np. preparatem z kwasem salicylowym). Jednorazowo zaleca się usuwać nieduże ilości naskórka okrężnymi ruchami. Zabieg trzeba powtarzać regularnie do momentu zniknięcia odcisku. Przy bolesnych i dużych modzelach można udać się do lekarza, który usunie zmiany poprzez ścieranie. W leczeniu odcisków ważna jest również ich odpowiednia amortyzacja. Zmiany warto zabezpieczyć hydrokoloidowymi plastrami. Chronią one odciski przed dalszymi naciskami i tarciem. Plastry działają również nawilżająco, co pomaga usunąć zmiany skórne. Aby zapobiegać odciskom i pęcherzom, należy nosić wygodne buty, nie zapominać o noszeniu skarpetek i dbać o higienę stóp. W zapobieganiu i leczeniu zmian sprawdzają się również specjalne plastry hydrokoloidowe, które zabezpieczają obolałe miejsca i przyspieszają gojenie podrażnień. Na odciski można zastosować też zmiękczające kosmetyki z kwasem salicylowym, stopniowo usuwać modzele pumeksem albo udać się na zabieg ścierania w gabinecie lekarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *