Senior w szpitalu – poradnik pacjenta

Senior w szpitalu – poradnik pacjenta

Pobyt w szpitalu nikomu raczej nie kojarzy się przyjemnie. Nie ze względu na poziom opieki, ale na schorzenia, które są przyczyną wizyty w tym miejscu. Ludzie chorzy i cierpiący są najbardziej bezbronni. Starsi jednak szczególnie przeżywają moment, gdy przebywają w szpitalu. Jest to związane nie tylko z dolegliwościami, ale także z dysfunkcjami, wynikającymi z wieku. Pogorszenie sprawności ruchowej czy wzroku mogą być przyczyną utrudnionej komunikacji z otoczeniem i dodatkowo powodować uczucie niemocy i bezradności. Władze publiczne są jednak zobowiązane do zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej każdemu, szczególnie ludziom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

Prawa pacjenta w szpitalu

Współcześnie istniejąca medycyna i opieka zdrowotna skupiają się głównie na leczeniu i ratowaniu życia, a nie na pielęgnacji. Jednak nie tyko od tego zależy samopoczucie osoby starszej, która przebywa w szpitalu. Warto mieć świadomość, że szpital powinien zapewnić każdemu pacjentowi niezbędne podczas leczenia artykuły medyczne, sprzęt, potrzebny do rehabilitacji, specjalistyczne konsultacje oraz wszystkie leki, również te, które są przyjmowane przez chorego z innego powodu niż pobyt w szpitalu. Artykuły medyczne powinny być produktami najwyższej jakości. Pamiętaj, jeśli senior został przyjęty do szpitala na operację np. stawu biodrowego, to szpital ma obowiązek zapewnić mu także leki, które przyjmuje na co dzień, np. te kardiologiczne. Warto wiedzieć, że bezprawnym jednak żądaniem będzie wymaganie od oddziału szpitalnego zapewnienie choremu środków absorpcyjnych.

Co zabrać do szpitala?

Jeśli wizyta seniora w szpitalu jest zaplanowana wcześniej, warto się do niej odpowiednio przygotować. Podstawowym wyposażeniem powinny być odzież, bielizna, ręczniki, kapcie oraz inne niezbędne na co dzień rzeczy. Warto pamiętać, że często osoby przyjmowane do szpitala muszą trzymać specjalną dietę, dlatego jeśli takie są zalecenia, warto rezygnować z przynoszenia jedzenia, owoców czy innych smakołyków dla chorego.

Jak przygotować seniora do wizyty w szpitalu?

Osoby starsze często boją się wizyty w szpitalu. Obawiają się, że nie zostaną zrozumiane, a opieka nie będzie im odpowiadać. Warto nakłonić jednak seniora na pobyt w szpitalu, jeśli jego stan zdrowia tego wymaga. Szpital może zapewnić choremu kompleksowe leczenie i wszelkie niezbędne leki. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ jest to kwestia niezwykle istotna. Przebywając w domu, rodzina nie będzie w stanie zaoferować często długofalowej opieki. Lekarz będzie miał możliwość zbadania chorego oraz kontrolowania jego stanu zdrowia przez dłuższy czas. Pobyt seniora w szpitalu często wymaga opieki nie tylko personelu medycznego, ale także rodziny chorego. Rodzina także odczuwa potrzebę okazania troski i opieki osobistej. Dla seniora pomoc rodziny może okazać się bardziej komfortowa niż ta, którą oferuje personel szpitala. Warto wiedzieć, że osoba bliska ma możliwość towarzyszenia i pomocy choremu, pod warunkiem, że jej obecność na sali lub oddziale nie jest problematyczna i uciążliwa dla innych pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *