Soczewki kontaktowe dla początkujących

Soczewki kontaktowe dla początkujących

Soczewki kontaktowe osobom, które dopiero co zakupiły swoją pierwszą parę, często wydają się trudne w użytkowaniu. Nie jest to prawdą, chociaż w istocie musimy zadbać o nie trochę bardziej, niż w przypadku okularów i przetarcia szkiełek specjalną ściereczką, kiedy się ubrudzą. Jak zatem obchodzić się z soczewkami? Co zrobić i jak je przechowywać, kiedy akurat ich nie nosimy? Czy soczewki wymagają specjalnego traktowania i czyszczenia dedykowanymi produktami?

Czy soczewki są drogie?

Koszt soczewek zależy od tego, jak dużą wadę mamy i jaki rodzaj nosimy - np. czy są to soczewki jednodniowe, tygodniowe czy jeszcze inne - jednak średnio dzienny koszt korzystania z tej formy korekcji wzroku nie jest droższy, niż kawa wypita "na mieście" czy inna, drobna przyjemność, na jaką zwykle pozwalamy sobie w ciągu dnia. Porównując do dobrej jakości okularów mogą okazać się bardzo konkurencyjne cenowo, ponieważ nie musimy wydawać kilkuset, czy nawet kilku tysięcy złotych na raz, jak to jest w przypadku wyrabiania tradycyjnych szkieł w oprawce. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie twojepierwsze.pl.

Jak zakładać soczewki?

Pierwsze pytanie brzmi: jak w ogóle dobrać soczewki? Aby proces ten przebiegł poprawnie, musimy udać się do lekarza okulisty, który przepisze nam konkretny rodzaj soczewek po zbadaniu wzroku i zebraniu odpowiedniego wywiadu. Z początku ich zakładanie może przysparzać nam trudności, jeżeli jednak zapamiętamy schemat, szybko się do tego przyzwyczaimy. Aby poprawnie założyć soczewki musimy wykonać kilka kroków:
  • dokładnie umyć i wysuszyć ręce;
  • położyć soczewkę na palcu wskazującym. Jeżeli jej brzegi są wywinięte na zewnątrz oznacza to, że soczewka jest wywrócona na lewą stronę i należy ją delikatnie wykręcić w poprawny kształt;
  • środkowym palcem dłoni, w której trzymamy soczewkę, odchylamy dolną powiekę w dół, a drugą ręką unosimy górną powiekę, tak żeby móc łatwo wsunąć soczewkę na miejsce;
  • gdy już położymy soczewkę na oku, należy zamknąć oko, a następnie pomrugać nim i spojrzeć kilka razy w różnych kierunkach, aby dobrze się ułożyła.

Jak zdjąć soczewki?

Powinniśmy pamiętać, że co do zasady nie powinniśmy w soczewkach spać, pomijając kilka modeli dostępnych na rynku, które można nosić przez dłuższy czas. Aby zdjąć soczewki, również zaczynamy od dokładnego umycia i osuszenia rąk. W kolejnych krokach postępujemy zgodnie z prostym schematem:
  • patrząc w górę środkowym palcem odchylamy dolną powiekę ku dołowi, a palcem wskazującym dotykamy soczewki;
  • zsuwamy soczewkę w dół, tak aby móc ją chwycić między palec wskazujący a kciuk i usunąć z oka.
Jeżeli będziemy uważnie przestrzegać zasad zarówno zakładania, jak i zdejmowania soczewek kontaktowych, nie urazimy się w oko ani nie umieścimy soczewki w niepoprawny sposób. Wystarczy kilka dni prób, aby obie te czynności stały się dla nas czymś naturalnym.

Na czym polega poprawna pielęgnacja soczewek kontaktowych?

Po użyciu soczewek musimy przetrzeć je płynem do pielęgnacji. Robimy to z obu stron, trzymając soczewkę w palcach. Każdej poświęcamy minimum 10 sekund, spłukujemy ponownie płynem, a na końcu umieszczamy w pojemniku tak, aby cała soczewka była zanurzona w środku do pielęgnacji. W ten sposób możemy bezpiecznie przechowywać nasze soczewki bez ryzyka ich uszkodzenia, a także podrażnienia naszych oczu, gdy zdecydujemy się ponownie je założyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *