Zastosowanie półfabrykatów do biżuterii

Zastosowanie półfabrykatów do biżuterii

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów pomocnych w tworzeniu własnoręcznej biżuterii. Są one bardzo praktyczne, a ich głównym zadaniem jest ułatwienie pracy rękodzielnikowi. Półfabrykaty do biżuterii dodają ozdobom kunsztu i stylu. Jednak warto z nich rozsądnie korzystać, gdyż w umiarze wszystko lepiej się prezentuje.

Bez tego ani rusz

Biżuteria bez półfabrykatów nie mogłaby istnieć. Są one konieczne w pracowni wszystkich osób, zajmujących się tym cudownym hobby. Także początkujący artysta powinien zaopatrzyć się w podstawowe półfabrykaty, tak aby w ogóle móc zacząć działać. Wystarczy igła, kilka koralików, żyłka, nożyczki i zapięcie, a stworzenie czegoś, co zachwyci będzie w zasięgu ręki.

Rodzaje półfabrykatów do biżuterii

Półfabrykaty w tworzeniu biżuterii są bardzo istotne, gdyż odpowiednio dobrane, dodadzą wdzięku powstającemu arcydziełu. Wyróżniamy następujące akcesoria do tworzenia biżuterii:
  • Zawieszki – są to przedmioty, które wykorzystać można jako swego rodzaju przekładki w projekcie. Co więcej można na nich zawiesić wybrane koraliki. Zawieszki wykonywane są najczęściej z metalu, choć oczywiście można spotkać także te, zrobione z zupełnie innego tworzywa.
  • Łańcuszki – dostępne w wielu kolorach i odmianach. Można wybrać łańcuszki o różnej wielkości – od niezwykle drobnych ogniwek po te znacznie większe. „Oczka” łańcuszków przybierają różne formy i kształty, przez plecionki, serduszka, aż po kuleczki.
  • Sztyfty, bigle – idealnie sprawdzą się w produkcji kolczyków. Jednak przy zakupie tych półfabrykatów do biżuterii warto zwrócić uwagę na ich jakoś i wykonanie. Pozwoli to uniknąć możliwych otarć i zapaleń skóry. Najlepiej, aby były one wykonane ze stali chirurgicznej lub metali szlachetnych. Bardzo dobrej jakości półfabrykaty do biżuterii zakupić można na https://www.dekorynka.pl/polfabrykaty.html.
  • Zapięcia do breloków – można je nabyć w wielu różnych formach, jak na przykład w kształcie spirali czy klamry. Jeśli kupujemy zapięcia do breloków przez Internet, po ich dostarczeniu warto sprawdzić wytrzymałość zapinki. Pozwoli to uniknąć późniejszych rozczarowań, że zapięte do nich akcesoria na przykład się zgubiły.
  • Skrętka – jest półfabrykatem nieco trudniejszym w montażu, przez co odrobinę traci na popularności. Jednak zapięcie tego typu jest niezwykle elegancje, reprezentatywne i co ważniejsze dyskretne. Skrętki są idealne dla biżuterii, którą bardzo często zakładamy.
  • Zapięcie federing – to rodzaj zapięcia, które sprężynuje z ogniwkiem. Mocuje się do niego łańcuszek bądź sznurek. Jednak czasem zapięcie to może być problematyczne w użytkowaniu – zwłaszcza dla osób niecierpliwych.
  • Zapięcie skrzynkowe – łatwe w użytkowaniu, a do tego niezwykle efektowne. Dostępne jest w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach.
  • Zapięcie ósemkowe – bardzo przydatne w produkcji naszyjników. Sprawia, że każdą ozdobę na szyję z łatwością można zapiąć. Mniej funkcjonalnie sprawdzi się przy bransoletkach, gdyż zbyt gwałtowne ruchy, spowodować mogą rozpięcie się biżuterii.
  • Zapięcie wsuwane – wygląda tak, że niewielki haczyk wsuwany jest w pętelkę, która w połączeniu z nim stanowi całość. Jest to idealne zapięcie do naszyjników wykonanych z cięższych, masywnych naszyjników.
  • Klipsy oraz klipsy z podwieszką – mają gotowy otwór, który znacznie ułatwia montaż. Dość duża powierzchnia klipsów sprawia, że dodatkowe podklejenie ozdób jest możliwe. Z kolei klipsy z podwieszką mają gotowe oczko, do którego przyłączyć można pozostałe elementy montażowe – łańcuszek lub szpilkę.
  • Łapaczka – to rodzaj półfabrykatu do biżuterii, posiadający z jednej strony otworek, w który wsunąć można nitkę, zawiązać supełek, a całość zamknąć za pomocą specjalnych szczypczyków. Na drugim końcu widnieje fragment drobnej blaszki, z którego formowane jest kółeczko. Największa zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w łapaczce z powodzeniem ukryć można nawet większych rozmiarów węzeł.
  • Kółka zaciskowe – to drobne tulejki, które zakłada się na żyłki, sznurki lub szpilki i zaciska przy użyciu szczypiec. Pozwala to uniknąć zsunięcia się koralików.
  • Kółka montażowe – pomimo tego, że w nazwie posiadają określenie „kółka”, bardzo często przybierają kształt owalny, są skręcone lub mają formę kwiatka. Jednak niezależnie od rodzaju, wszystkie kółka montażowe ułatwiają łączenie ze sobą poszczególnych elementów.
  • Szpilki montażowe – dostępne w wielu różnych odmianach. Są szpilki: miękkie, twarde, krótkie, długie, zakończone oczkiem bądź ozdobnym łebkiem.
To tylko kilka z naprawdę wielu rodzajów półfabrykatów do robienia biżuterii. Z tymi drobnymi pomocnikami, każdy z nas może wykonać przepiękne biżuteryjne dzieło sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *