Alergia – rodzaje, objawy i leczenie

Alergia – rodzaje, objawy i leczenie

Alergia została uznana za chorobę cywilizacyjną, za którą odpowiadają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne oraz szereg czynników środowiskowych. Objawy alergii mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności oraz zakłócać spokojny sen w nocy. Poza tym w wielu przypadkach bywają niebezpieczne, dlatego warto poświęcić więcej uwagi działaniom profilaktycznym oraz leczeniu. Leki na alergię to w większości preparaty przeciwhistaminowe, które łagodzą najbardziej uciążliwe objawy, jednocześnie ułatwiając alergikowi codzienne funkcjonowanie.

Czym jest alergia i jakie są jej rodzaje?

Alergię definiuje się jako nadmierną odpowiedź immunologiczną na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, czego efektem jest wystąpienie u pacjenta uciążliwych objawów obejmujących różne układy. Substancje, które są zdolne do wyzwalania reakcji alergicznej, nazywa się alergenami. Innymi słowy, alergeny to czynniki zapoczątkowujące i odpowiadające za ujawnienie reakcji alergicznej u pacjenta. W zależności od drogi wnikania alergenów do organizmu alergie dzieli się na:
  • wziewne,
  • kontaktowe,
  • pokarmowe.
Za rozwój uczuleń odpowiadają uwarunkowania genetyczne, które wiążą się z dziedziczeniem alergii, a także czynniki środowiskowe oraz pojawiające się zmiany klimatyczne – wpływ na osobę chorą może mieć także wiele innych czynników. 

Najczęstsze objawy alergii u pacjentów

Objawy alergii mogą dotyczyć różnych układów – zarówno skóry, jak i dróg oddechowych, oczu, nosa czy przewodu pokarmowego. Do skórnych objawów alergii zalicza się wysypkę, pokrzywkę, bąble, egzemę, świąd, łuszczenie się naskórka oraz pęknięcia skóry, którym może towarzyszyć silny ból. Najczęstsze objawy alergii związane z drogami oddechowymi to z kolei kaszel, świszczący oddech, problemy z oddychaniem, napady astmy oraz ucisk w klatce piersiowej. Do objawów alergicznych dotykających nos można natomiast zaliczyć obecność wodnistej lub śluzowo-wodnistej wydzieliny, świąd nosa, napadowe kichanie, zaczerwienienie w okolicy nosa oraz częściową lub całkowitą utratę węchu. Pacjent może mieć także problemy z oczami – bywa, że robią się czerwone, swędzą lub pieką, mogą łzawić, a nawet puchnąć. Jeśli chodzi o układ pokarmowy, najczęstsze objawy alergii pokarmowej u pacjentów to przede wszystkim szereg dolegliwości żołądkowo-jelitowych, do których zalicza się biegunki, nudności, wymioty, zaparcia oraz wzdęcia.

Kiedy sięgać po leki na alergię bez recepty? 

W przypadku wystąpienia objawów alergii pomocne mogą się okazać leki na alergię bez recepty, dostępne w różnych postaciach. Stosowane prawidłowo, pomagają łagodzić szereg objawów towarzyszących alergii, pozostając bezpiecznymi dla pacjenta i ułatwiając mu przy tym codzienne funkcjonowanie. Dostępne obecnie na rynku leki mają ograniczone (w stosunku do swoich poprzedników z lat wcześniejszych) skutki uboczne, więc ich stosowanie nie wiąże się na przykład z nasiloną sennością. Leki na alergie, choć dostępne bez recepty, powinny być oczywiście dobierane z uwzględnieniem rodzaju alergii i stopnia nasilenia jej objawów, a także wieku oraz stanu zdrowia pacjenta – ewentualną terapię najlepiej zatem skonsultować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *