AZS a skóra dłoni – co warto wiedzieć?

AZS a skóra dłoni – co warto wiedzieć?

AZS a skóra dłoni to mocna zależność. Jeśli chorujesz na atopowe zapalenie skóry, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jego występowanie na dłoniach jest naprawdę bardzo męczące i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co to za choroba? Atopowe zapalenie skóry to problem, na który narażone są szczególnie osoby mające na co dzień kontakt z chemicznymi substancjami, czyli fryzjerzy, cukiernicy, ogrodnicy czy osoby zajmujące się sprzątaniem. Pospolite objawy, charakterystyczne także dla innych schorzeń dermatologicznych, wcale nie ułatwiają diagnozy. Jak wygląda zależność między AZS a skórą dłoni. O czym powinieneś pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Atopowe zapalenie skóry – najważniejsze informacje

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, ale nie u każdego musi się pojawić. Czynniki, które mogą wyzwolić chorobę i przyspieszyć jej przebieg, to między innymi:
  • czynniki środowiskowe (pyłki roślin, kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych);
  • alergeny w żywności (nabiał, orzechy);
  • stres;
  • zmiany hormonalne (w czasie miesiączki, ciąży czy menopauzy).
Leczenie atopowego zapalenia skóry dłoni jest objawowe, a zapobiegać można mu poprzez odpowiednią pielęgnację i zmianę nawyków żywieniowych. Atopowe zapalenie skóry jest też znane jako egzema.

AZS a skóra dłoni – jak pielęgnować i zapobiegać problemom?

W profilaktyce atopowego zapalenia skóry istotna jest między innymi dieta. Spożywanie przetworzonych pokarmów, z dużą ilością konserwantów, a także tych ostrych czy smażonych – to wszystko może mieć bezpośredni wpływ na nasilenie się objawów AZS lub częstsze nawroty choroby. Istotne są też drobne zmiany codziennych nawyków – jeśli cierpisz na AZS, długie kąpiele (powyżej 8–10 minut) są zdecydowanie niewskazane. Tak długi kontakt skóry z wodą sprawia, że zostaje zniszczona naturalna warstwa ochronna, a sama skóra staje się bardziej podatna na wysuszanie, co jest jedną z najczęstszych przyczyn nawrotu AZS.

Co stosować na skórę dłoni przy AZS?

Bardzo dobre efekty dają dermatologiczne kremy nawilżające. Powinieneś stosować je co najmniej dwa razy dziennie, w tym raz wieczorem, już po kąpieli. Nałożenie kremu na dłonie w ciągu dnia nie zajmie ci wiele czasu i jest możliwe niemal w każdym miejscu. To jeden z lepszych sposobów na zapobieganie objawom.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Najczęstsze objawy AZS to:
  • wypryski na skórze;
  • zaczerwienienie i obrzęki;
  • uporczywy, męczący świąd;
Nieleczone atopowe zapalenie skóry może doprowadzić do powstania rozległych infekcji bakteryjnych, a nawet krwawień lub wycieku ropy z ran i pęcherzy na skórze. Dolegliwości mogą wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie, co dla osób cierpiących na tę chorobę ma bardzo duże znaczenie w życiu zawodowym. W skrajnych przypadkach AZS może prowadzić nawet do bezrobocia ze względu na częste absencje w pracy i niemożliwość wykonywania powierzonych zadań! Widzisz już, jak walczyć z AZS, a skórę dłoni pielęgnować. Egzema na dłoniach ma pozornie niegroźne objawy. W praktyce jednak ich intensywność oraz związane z nimi ból i dyskomfort mogą bardzo poważnie utrudnić życie. To o tyle istotne, że to właśnie dłonie umożliwiają zarówno pracę, jak i codzienne funkcjonowanie. Jeśli cierpisz na AZS, pamiętaj o tym, aby nie podejmować leczenia na własną rękę.Bardzo istotne jest też, by dbać o odpowiednie nawilżenie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *