Badania na COVID-19 – dlaczego warto i kiedy je wykonać?

Badania na COVID-19 – dlaczego warto i kiedy je wykonać?

Obecnie panująca pandemia koronawirusa bardzo utrudnia pewne kwestie, w tym kwestie podróżnicze. Chcąc przemieszczać się pomiędzy krajami (nawet tymi należącymi do Unii Europejskiej) trzeba udowodnić fakt, że nie jest się chorym i że ogólny stan zdrowia pozwala na podróże. Wiele krajów wymaga tego, aby przeprowadzone zostały badania krwi na obecność przeciwciał. Taka morfologia krwi może zaważyć na tym, czy zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu bądź czy będziemy mogli swobodnie przemieszczać się po terenie innego kraju. Gdzie zatem wykonać takie badania?

Jakie są objawy koronawirusa?

U pacjenta, w którego stwierdzono koronawirusa można zaobserwować szereg różnych objawów, w tym suchy kaszel, ból głowy czy ból gardła. Oprócz tego można spodziewać się również bólu mięśni i gorączki sięgającej do 38 stopni Celsjusza, a także przekrwieniem błon śluzowych nosa i ogólnym zmęczeniem i osłabieniem. W przypadkach krytycznych można nawet zauważyć posocznicę, wstrząs septyczny czy nawet zespół niewydolności narządowej. Oczywiście warto jednak mieć świadomość tego, że większość osób stanowi przypadek bezobjawowy.

Badanie krwi na obecność COVID-19 - dlaczego warto je wykonać?

Dlaczego warto wykonać badania przesiewowe krwi w celu wykrycia obecności przeciwciał na COVID-19? Przede wszystkim warto jest je wykonać chociażby w celach profilaktycznych, dzięki wiedzy o naszym stanie zdrowia jesteśmy w stanie podejmować lepsze kroki, dzięki którym będziemy w stanie zachować bezpieczeństwo nasze i osób w naszym otoczeniu. Świadomość tego, w jakim znajdujemy się położeniu może naprawdę ułatwić nam funkcjonowanie.

Jakie badania można wykonać na obecność COVID-19?

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele, różnorodnych testów na obecność przeciwciał COVID-19. Jaki zestaw badań można wykonać? Dobrym przykładem niech będą badania metodą SARS-CoV-2 metoda RT-PCR i RT-LAMP. Istnieje również badanie SARS-CoV-2 test antygenowy a także test kasetkowy SARS-CoV-2 IgM, IgG. Dodatkowo są jeszcze badania serologiczne. Warto mieć świadomość tego, że większość badań wykonywana jest z wymazu materiału pobieranego z nosogardzieli, lub z krwi żylnej. 

Kiedy warto wykonać następujące badania?

Jest wiele sytuacji, do których warto jest być przygotowanym. Badania - czy to wykonane z krwi żylnej czy tez z materiału pobranego z nosogardzieli, z pewnością przydadzą się każdemu, kto musi bądź chce podróżować za granicą. Takie badania często są obowiązkowe i muszą być wykonane maksymalnie na dwie doby przed wyruszeniem w podróż. Ale podróże to nie jedyna sytuacja, podczas której badania mogą okazać się przydatne. Warto jest wykonać je wtedy, gdy chcemy się spotkać z osobami znajdującymi się w grupie ryzyka lub wtedy, gdy po dłuższej przerwie wracamy do pracy.

Gdzie wykonać badania na obecność przeciwciał?

Obecnie wiele firm wykonuje różnego rodzaju badania na obecność przeciwciał COVID-19. Gdzie zatem wykonać swoje badania? Przede wszystkim warto jest to zrobić w miejscu sprawdzonym, w którym pracują specjaliści znający się na tym, co robią. Doskonałym przykładem takiego miejsca jest strona https://diag.pl/pacjent/koronawirus/, gdzie można wybrać rodzaj badania, jakiemu chcemy się poddać. Placówki stacjonarne rozsiane są po całej Polsce, dzięki czemu dla wielu jest to po prostu bliska opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *