Bóle stawów – przyczyny i leczenie

Bóle stawów – przyczyny i leczenie

Bóle stawów należą do dolegliwości, które powszechnie dotykają osoby każdej płci, niezależnie od wieku. W niektórych przypadkach mogą stanowić objaw choroby, podczas gdy w innych świadczą o wystąpieniu urazu - np. skręcenia, zwichnięcia czy przeciążenia. Ból stawów często pojawia się również u osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub mają nadwagę. Dolegliwości te mogą narastać stopniowo lub pojawić się nagle, a także występować epizodycznie lub przewlekle. Ich przyczyny są bardzo zróżnicowane, podobnie jak współtowarzyszące objawy - np. obrzęk, zesztywnienie, zaczerwienienie czy utrata ruchomości stawu.

Dolegliwości bólowe stawów

Każdy człowiek posiada około 400 stawów - specjalnych połączeń między kośćmi, zbudowanych także ze ścięgien, więzadeł oraz innych struktur. Odpowiadają one za możliwość poruszania się, utrzymania stabilnej pozycji w różnym położeniu czy amortyzację wstrząsów podczas aktywności. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów mogą znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do niepełnosprawności, a ich pierwszym objawem są zwykle właśnie dolegliwości bólowe. Najczęściej problem ten dotyczy stawów barkowych, kolanowych, skokowych i biodrowych, a także rąk i nadgarstka. Jeżeli bólowi towarzyszą stany podgorączkowe lub gorączka, należy skontaktować się z lekarzem.

Bóle stawów spowodowane chorobami reumatycznymi i zapalnymi

Za ból w obrębie stawów często odpowiadają choroby reumatyczne. W przypadku dolegliwości odczuwalnych w palcach, może to być reumatoidalne zapalenie stawów. Jeżeli boli paluch stopy, staw kolanowy, staw barkowy lub jeden ze stawów ręki, przyczyną prawdopodobnie jest dna moczanowa. Niesymetrycznym bólem różnych stawów charakteryzuje się łuszczycowe zapalenie stawów, natomiast ból i obrzęk tylko jednego stawu często występuje przy tzw. młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów. Stawy rąk, stawy nóg i stawy kolanowe często atakuje toczeń rumieniowaty, który również objawia się dolegliwościami tego typu.Ból stawów swpowodowany reumatyzmem.

Bóle stawów spowodowane chorobami zwyrodnieniowymi

Choroby zwyrodnieniowe prowadzą do niszczenia chrząstki stawowej, która znajduje się na powierzchni stawów. Utrata jej sprężystości i elastyczności sprawia, że kości ocierają się o siebie i dochodzi do występowania bólu. Zjawisku temu często towarzyszy stan zapalny w tkankach okołostawowych i błonie maziowej stawu, a także ograniczenie nieruchomości oraz sztywność. Choroby zwyrodnieniowe częściej dotykają osoby starsze, jednak rozwijają się także na skutek dużych i regularnych obciążeń. Niepokojące zmiany stawów mogą się rozwinąć nawet u stosunkowo młodych osób, co zwykle zwiastują właśnie dolegliwości bólowe.

Bóle stawów spowodowane urazami

Ból stawów może być spowodowany także urazami - np. zwichnięciem, złamaniem czy uciskaniem na nerw, a także przepukliną. Przyczyną problemu bywają siły oddziałujące na staw z zewnątrz, np. na skutek wypadku. Ból może występować także po nadmiernym przeciążeniu stawu, np. ze względu na długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. W niwelowaniu dolegliwości pomóc mogą różne preparaty, np. Artroser. Środek ten zwiększa objętość mazi stawowej, a także zmniejsza opuchliznę i obrzęk. Tabletki Artroser przyspieszają regenerację, dzięki czemu ograniczają dyskomfort związany z bólem.Ból stawu przez uraz.

Leczenie dolegliwości bólowych stawów

Negatywny wpływ na stawy ma również otyłość. Duża nadwaga stanowi spore obciążenie dla układu kostno-stawowego, przez co wywołuje urazy i ból. W takim przypadku zalecane jest zredukowanie tkanki tłuszczowej, np. poprzez zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną. W uśmierzaniu bólu spowodowanego urazem lub nadmiernym wysiłkiem najczęściej stosuje się zimne okłady żelowe i kompresy. Jeżeli dolegliwości nie ustępują w ciągu kilku dni i mają inne przyczyny, należy zasięgnąć porady lekarskiej. W zależności od wyników diagnozy, specjalista ustala indywidualny plan leczenia. Zwykle zaleca się farmakoterapię i fizykoterapię, a także odciążenie stawu, ograniczenie nadmiernej aktywności oraz rehabilitację poprzez ćwiczenia wzmacniające ruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *