Co to jest zdrowy rozsądek

Co to jest zdrowy rozsądek

A czy rozsądek może być chory? Co ciekawe słowo rozsądek w swoim znaczeniu pokrywa się z wyrażeniem „zdrowy rozsądek”. A oznacza tyle co wyciąganie z całego bałaganu sedna sprawy.

Gdzie bytuje rozsądek

Tak naprawdę to ma on rację w filozofii, zaczynając od Kartezjusza i jego sensus communis a obecnie kończąc na filozofii analitycznej. Chodzi dokładnie o wyciąganie praktycznych wniosków, prawdziwych i wydawanie opinii nie wypaczonej przez poszczególne czynniki perswazji.

Po co nam rozsądek

Techniki manipulowania społeczeństwem w ostatnim stuleciu przybrały na sile. Istniały już wcześniej, ale dopiero teraz są wykorzystywane na tak masową skalę i wpychane nam na siłę. W związki z tym pojawiła się odpowiedź immunologiczna społeczeństwa. Nabrał znaczenia jak nigdy dotąd rozsądek.

Porządek

Ułożenie w odpowiedniej kolejności wszystkich spraw, priorytety oraz cele. Odrzucenie tych co nie mają albo racji bytu albo są nam po prostu zbędne, mimo, że inni twierdzą, że konieczne. To się nazywa rozsądek. Pomaga nam w tym analityczne myślenie oraz planowanie, wyciąganie logicznych wniosków, doświadczenie.

Konsumpcjonizm w natarciu

Taki tryb życia nie jest wcale łatwy. Wymaga nie tylko samozaparcia, ale też dużej świadomości i poczucia własnej wartości. Dobrym atutem będzie tu pewność siebie, ale nie przemądrzałość. Wybory tak naprawdę dotyczyć będą każdego aspektu życia. Od zakupów po pracę, spędzanie czasu wolnego czy hobby. Co nam w rozliczeniu daje zdrowy rozsądek? Czy warto zawracać nim sobie głowę? Oczywiście nikt nam nie każe tego robić. Tu mamy wybór, a może jednak nie mamy. Na pewno oszczędzimy na wydatkach oraz podniesiemy poziom życia. To też jest sposób na walkę z nałogami czy chorobami. By nie przyjmować wszystkiego jak leci za pewnik.

1 thought on “Co to jest zdrowy rozsądek

  1. Ciekawe. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że tak to może zostać przedstawione. Interesujący artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *