Czym są gangliony i jak się ich pozbyć?

Czym są gangliony i jak się ich pozbyć?

Ganglion to pojawiający się najczęściej w okolicach nadgarstka guzek, który może, aczkolwiek nie musi być bolesny. Nie jest groźny, natomiast warto pozbyć się go jak najszybciej, ponieważ nieleczony może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji w postaci nadmiernej tkliwości czy nawet ograniczenia ruchomości stawu. Skąd się biorą gangliony i co należy zrobić, gdy już się pojawią? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Bardziej fachowo ganglion można nazwać torbielą galaretowatą. Ta wypełniająca go „galareta” to płyn wytwarzany przez osłaniające ścięgna mięśni struktury zwane pochewkami. Jego zasadniczym zadaniem jest zabezpieczanie owych ścięgien podczas ich przesuwania w trakcie ruchu. W wyniku powtarzających się urazów, przeciążeń lub stanów zapalnych stawu pochewki zaczynają produkować zbyt dużo płynu, którego nadmiar gromadzi się właśnie w ganglionie.

Objawy

Torbiel galaretowata ma z reguły kilka centymetrów średnicy, jest miękka i pod wpływem dotyku może się lekko przesuwać. Pojawia się zwykle w okolicach nadgarstka (zwłaszcza po zewnętrznej stronie jego środkowej części), niekiedy także na palcach, rzadziej na kolanach czy stopach. Często stanowi defekt jedynie kosmetyczny, może też jednak ograniczać ruchomość stawu, a gdy uciska na nerwy – również powodować ból czy mrowienie.

Przyczyny

Gangliony pojawiają się przede wszystkim u osób młodych, między 15. a 40. rokiem życia, co ma związek z podejmowaniem w tym wieku aktywności mogących sprzyjać tworzeniu się torbieli galaretowatej. Chodzi tu m.in. o niektóre sporty (np. tenis, akrobatyka), grę na instrumentach (np. gitara, skrzypce) czy spędzanie wielu godzin dziennie przed komputerem (przeciążanie stawów poprzez długotrwałe pisanie na klawiaturze lub korzystanie z myszki, ale też choćby obsługę pada do gier czy smartfonu).

Leczenie zachowawcze

W przypadku zauważenia u siebie albo u dziecka ganglionu najlepiej udać się do specjalisty. Oceni on, na jakim etapie rozwoju znajduje się schorzenie, a w razie potrzeby zleci  badania dodatkowe, takie jak USG, rentgen czy rezonans magnetyczny. Na tej podstawie będzie w stanie wskazać optymalną metodę leczenia ganglionu. W początkowych stadiach do jego samoistnego wchłonięcia wystarczyć może zaprzestanie działań nadmiernie obciążających stawy. Proces ten można ewentualnie przyspieszyć, stosując specjalne maści i żele lub unieruchamiając staw w stabilizatorze lub przy użyciu opaski uciskowej. Lekarz może zlecić też wykonanie niektórych zabiegów z zakresu fizykoterapii (np. laser, ultradźwięki, jonoforeza czy krioterapia), jak również rozluźniające bądź rozciągające ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, a później samodzielnie, w domu.

Aspiracja i operacja

Wszystko to może jednak nie wystarczyć do pozbycia się ganglionu. Kolejnym krokiem, jaki wówczas się podejmuje, jest tzw. aspiracja, czyli nakłucie torbieli i odessanie z niej nadmiaru płynu, następnie zaś stosowanie leków kortykosteroidowych w celu przyspieszenia regeneracji tkanek. Procedura ta nie chroni niestety przed możliwymi nawrotami schorzenia. Najskuteczniejszą metodą leczenia ganglionów pozostaje operacja, w wyniku której chorobowo zmieniona ściana pochewki ścięgnistej lub torebki stawowej zostaje całkowicie usunięta. Po zabiegu – wykonywanym m.in. w warszawskiej Klinice Chęciński – pozostaje niewielka blizna, należy też poddać się rehabilitacji, torbiel nie powinna się już jednak więcej w tym miejscu pojawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *