Wybór odpowiedniego lekarza to bardzo istotna decyzja. Wielu specjalistów nie spełnia wymagań swoich pacjentów, którzy mają prawo mieć do nich różne zastrzeżenia. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z trafnością przedstawianych diagnoz, jak i ogólnym poziomem obsługi w bezpośrednich kontaktach. Lekarz powinien się odznaczać nie tylko profesjonalizmem i kompetentnością, ale również odpowiednim przygotowaniem, rzetelnością i właściwym podejściem do potrzeb pacjenta. Aby znaleźć dobrego specjalistę, warto skorzystać z pewnych istotnych wskazówek.
Opinie innych pacjentów
Przy wyborze lekarza bardzo istotne są opinie innych pacjentów, którzy korzystali wcześniej z jego usług. Warto zapytać znajomych i przyjaciół o kontakty z różnymi specjalistami - jakie mają podejście, jak często przyjmują, jaka jest trafność ich diagnoz oraz czy wzbudzają zaufanie. Opinii poszukać można również w internecie. Warto wpisać dane personalne sprawdzanego lekarza do wyszukiwarki, aby znaleźć strony z informacjami zamieszczanymi przez pacjentów.
W ten sposób dość tranie określić można poziom oferowanych usług, np. za pomocą forów internetowych czy specjalnych rankingów. Metoda ta często pozwala też na znalezienie nowych lekarzy. Wystarczy jedynie zadać pytanie w odpowiednim miejscu, aby uzyskać informacje o najlepszych specjalistach w danym mieście oraz poznać opinie innych pacjentów. Warto też porównywać ze sobą poszczególnych lekarzy.
Kwalifikacje lekarza
Sposobem na znalezienie dobrego specjalisty jest też sprawdzenie kwalifikacji dostępnych specjalistów. Najlepiej wybrać tego, który posiada mocną renomę i jest powiązany z cenionym szpitalem. Dobry lekarz dysponuje zwykle tytułami naukowymi, świadczącymi o dużej wiedzy oraz odpowiednio długim przebiegu kariery. Specjalista nie musi oczywiście posiadać ukończonych dziesiątek studiów medycznych, dlatego kolejne stopnie awansów i szkoleń przed jego nazwiskiem nie zawsze świadczą o rzeczywistych kompetencjach.
Lekarz powinien przede wszystkim wiedzieć, jak wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce. Jeżeli specjalista pracuje w dobrym szpitalu, zwiększa się prawdopodobieństwo dostępności wysokiej klasy sprzętu oraz bogatego zakresu dostępnych usług medycznych.
Telefon do przychodni
Aby ocenić warunki przyjmowania pacjentów w danej przychodni, warto wykonać do niej telefon i sprawdzić poziom obsługi. Jeżeli pracownicy poradni są pomocni i mili, lekarze działający w danej placówce z dużym prawdopodobieństwem prowadzą praktykę w sposób przychylny pacjentom.
Personel warto też zapytać o konkretnych specjalistów, aby zdobyć więcej informacji na ich temat. Można również osobiście odwiedzić przychodnię i dowiedzieć się więcej od pacjentów, którzy oczekują na wizytę. W ten sposób poznać można opinie osób regularnie korzystających z usług danego specjalisty. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lekarzy dziecięcych, z których obecnie bardzo wielu oferuje zdalne konsultacje. Każdy
pediatra online również powinien być dokładnie sprawdzony przed umówieniem wizyty. W razie potrzeby zostanie przez niego wystawiona recepta przez internet, dlatego wybrany specjalista musi zapewniać gwarancję trafnego doboru leków dla małego pacjenta.
Osobisty kontakt z lekarzem
Po zrobieniu wstępnego rozeznania i podjęciu ostatecznej decyzji, wystarczy umówić się na wizytę do wybranego specjalisty i osobiście go sprawdzić. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki lekarz przeprowadza konsultację. Specjalista powinien uważnie słuchać, wypowiadać się merytorycznie oraz rzetelnie odpowiadać na wszystkie pytania. Nie bez znaczenia pozostaje sama mowa ciała oraz uwzględnienie wszystkich potrzeb pacjenta. Jeżeli wizyta w gabinecie nie jest możliwa, można zdecydować się na e-konsultację. Każdy ginekolog, kardiolog czy internista online również powinien spełniać odpowiednie wymagania.
Dobry lekarz to taki, przy którym można poczuć się swobodnie i bez obaw oddać swoje zdrowie w jego ręce. Jeżeli z jakiegoś powodu nie spełni pokładanych w nim oczekiwań, warto się nie zniechęcać i po prostu wybrać kolejnego specjalistę na liście.