Artykuł partnera.
Skuter trójkołowy można uznać za połączenie elektrycznego wózka inwalidzkiego i tradycyjnego skutera. To łatwy w obsłudze pojazd, który osobom z ograniczeniami ruchowymi zapewnia bezpieczne, szybkie i, co najważniejsze, samodzielne przemieszczanie się. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy dla siebie sprzęt.Czy jesteś w stanie obsługiwać elektryczny skuter trójkołowy?
To pierwsze pytanie, które należy sobie zadać przed zakupem pojazdu. Trzeba mieć świadomość zalet, ale i ograniczeń wynikających z korzystania z tego typu sprzętu. Podstawowym atutem skuterów trójkołowych dla niepełnosprawnych jest umożliwienie osobom o ograniczonych funkcjach motorycznych przemieszczania się z miejsca na miejsce. Ich przewagą nad wózkami ręcznymi jest obecność napędu, nad elektrycznymi – niższa cena. Dodatkowo obrotowe siedzenie zwiększa zakres swobodnego ruchu. Nie jest to jednak sprzęt przeznaczony dla wszystkich. Elektryczny skuter trójkołowy sprawdzi się wyłącznie w przypadku osób, które zachowują dobrą równowagę ciała podczas siedzenia, potrafią bez większego trudu wejść i zejść z pojazdu oraz cieszą się dobrym wzrokiem. Warto też pamiętać, że skutery, ze względu na swoją długość, mają większy promień skrętu niż wózki, co utrudnia manewrowanie w mniejszych przestrzeniach. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że promień skrętu w modelach trójkołowych jest mniejszy niż w urządzeniach poruszających się na czterech czy pięciu kołach.Najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę
Na rynku dostępnych jest wiele modeli skuterów inwalidzkich dla niepełnosprawnych różniących się licznymi parametrami technicznymi. Tymczasem ważne jest, by dobrać pojazd wyposażony w funkcje dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Co ma największe znaczenia dla codziennego użytkowania pojazdu?- Napęd – skutery mogą mieć napęd na koła tylne lub przednie. W pierwszej grupie znajdują się mniejsze sprzęty o nośności około 115 kg przeznaczone do użytku we wnętrzach, w drugiej – pojazdy, którymi można poruszać się zarówno w budynku, jak i na zewnątrz i które znoszą obciążenia do 160 kg.
- Akumulatory – ich moc decyduje o czasie pracy skutera na jednym ładowaniu, co znajduje odzwierciedlenie w amperogodzinach. Dolna granica zakresu amperogodzin wynosi 1 Ah, górna – 75. Najlepsze modele skuterów trójkołowych mogą pracować nawet 20 godzin do momentu rozładowania akumulatora.
- Wymiary – do dyspozycji mamy modele ważące około 40 kg i długości do 110 cm. Takim pojazdem można poruszać się po równych nawierzchniach, np. chodnikach. Takie sprzęty można z łatwością Dostępne są również sprzęty o masie 150 kg i długości 150 cm, które z powodzeniem można wykorzystać, kiedy podłoże, po którym zamierzamy się poruszać najczęściej jest bardziej wymagające. Wymiary skutera mają znaczenie również w kontakcie przechowywania pojazdu, co także należy wziąć pod uwagę.