Dąb w ziołolecznictwie

Dąb w ziołolecznictwie

Ziołolecznictwo, określane także jako fitoterapia lub fitofarmakologia, jest działem farmakologii i medycyny zajmującym się wytwarzaniem leków ziołowych z przetworzonych lub naturalnych surowców zielarskich, a także ich zastosowaniem w profilaktyce i terapii chorób. Fitoterapia pomaga w zwalczaniu przewlekłych dolegliwości, a wyroby roślinne dostępne są w postaci maści, tabletek, nalewek, syropów i wyciągów.

Żołędzie

Dąb jest drzewem zasobnym w wiele substancji mających właściwości wspomagające organizm człowieka. Żołędzie są bogate w białka, tłuszcze, kwasy fenolowe i kwercytol. Można spożywać je na przykład w postaci żołędziowej kawy, która ma niezwykle ciekawy smak oraz specyficzny zapach.

Liście dębu

Liście dębu mają właściwości przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne, antyfermentacyjne i przeciwgnilne. Pomocne są w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego oraz stanu zapalnego gardła i jamy ustnej. Wspomagają usuwanie przekrwienia błon śluzowych, przyśpieszają obkurczanie naczyń krwionośnych, odkażają, a także posiadają właściwości ochronne. Ponadto nie wpływają na hamowanie procesów trawiennych, będąc tym samym niezwykle pomocne przy polipach, owrzodzeniach, niestrawnościach połączonych z biegunką oraz brodawczakach jelit. Wyciągi wodne i wodno-alkoholowe z liści dębu są cenione przy problemach skórnych. Warto wspomóc nimi leczenie stanów zapalnych skóry, mokrych wyprysków, sączących się ran czy łojotoku. Wartościowe są także odwary z liści dębu, które nadadzą włosom uroczy brązowy kolor oraz stłumią siwiznę.

Kora dębu

Bardzo cennym surowcem pochodzącym z młodych pni i gałęzi dębu jest kora. Składniki aktywne kory dębu dzielone są na 4 grupy:
  • hydrolizujące garbniki;
  • garbniki katechinowe;
  • kompleksy garbnikowe;
  • trójterpeny.
Mają one właściwości antywirusowe, ściągające i przeciwzapalne. Drobno sproszkowana kora dębu służy jako przeciwzapalna, zasuszająca zasypka na skórę. Ekstrakt z kory dębu wykorzystywany jest do płukania gardła i jamy ustnej. Wspomaga również leczenie zajadów i pleśniawek. Pomocny jest także w walce z sączącymi się ranami, wypryskami i ugryzieniami owadów. Dzięki swoim cudownym właściwościom, kora dębu, wspomóc może walkę ze zgagą, biegunką oraz wpłynie na zmniejszenie częstotliwości występowania zaburzeń trawiennych.

Niesamowite właściwości dębu

Młode liście dębu wpływają na poprawę krzepliwości krwi, a poprzez dostarczenie do organizmu bioflawonoidów i witaminy K zwiększają wytrzymałość naczyń krwionośnych. Z kolei kora dębu, dzięki zawartości flawonoidów i garbników, w przypadku bezpośredniego kontaktu z tkanką, może zdziałać naprawdę wiele – powoduje wytrącanie białek i obkurcza naczynia krwionośne. Dąb jest długowiecznym, pełnym wartościowych substancji odżywczych, drzewem. Już sam spacer po dębowym lesie sprawi, że powrócą nam siły witalne, a nasze samopoczucie znacznie się poprawi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *