Dom spokojnej starości – jak podejść do tematu? Na co zwrócić uwagę, wybierając ośrodek?

Dom spokojnej starości – jak podejść do tematu? Na co zwrócić uwagę, wybierając ośrodek?

Pobyt osoby bliskiej o sędziwym wieku w domu spokojnej starości to w Polsce wciąż temat bardzo delikatny. Podjęcie decyzji o ulokowaniu dziadka, babci lub któregoś z rodziców w takim ośrodku przychodzi bardzo trudno, chociażby przez narastające poczucie winy oraz swojego rodzaju napiętnowanie społeczne. Często jednak domy spokojnej starości są jedynym rozwiązaniem, gdy np. starsza osoba bliska nie jest już samodzielna i wymaga ciągłej opieki, której my (chociażby ze względu na pracę) nie jesteśmy w stanie zapewnić. Jak więc podejść do tematu, aby główny zainteresowany nie poczuł się odrzucony i dotknięty informacją o pomyśle przenosin do domu opieki? Co zrobić, aby cały proces przeprowadzki do tego typu placówki przebiegł jak najmniej boleśnie dla każdej ze stron?

Pierwszy krok – czy dom opieki to faktycznie odpowiedni pomysł w naszej sytuacji?

Zanim podejmiemy decyzje o ulokowaniu osoby bliskiej w domu spokojnej starości, powinniśmy odpowiedzieć sami przed sobą, czy jest to rozwiązanie konieczne w naszej sytuacji. Jeśli bowiem osoba starsza dobrze radzi sobie z wykonywaniem samodzielnie codziennych czynności, nie ma problemów z poruszaniem, a nasze obawy wobec niej są efektem jedynie zamartwień związanych np. z jej samotnością, to podjęcie tematu o pobycie w ośrodku może bardzo negatywnie wpłynąć na wspólne relacje. Dom spokojnej starości to przede wszystkim rozwiązanie w przypadku, gdy osoba w podeszłym wieku jest schorowana i wymaga ciągłej, najlepiej specjalistycznej opieki. Seniorzy w dobrej kondycji fizycznej nie chcą zazwyczaj decydować się na pobyt w takich placówkach (choć to także zaczyna się powoli zmieniać). Informacja o ewentualnym zamieszkaniu w takim miejscu może ich bardzo dotknąć, a nawet rozłościć. Często jednak zdarza się, że nawet osoby schorowane nie chcą zdecydować się na pobyt w ośrodku. Obawa przed utratą kontaktu z bliskimi, ogólny strach, przywiązanie do dotychczasowego miejsca zamieszkania – to wszystko sprawia, że dom spokojnej starości wcale nie wydaje się seniorowi dobrym rozwiązaniem.  

Przede wszystkim rozmowa

Co zrobić, gdy osoba starsza, nad którą nie możemy sprawować niezbędnej, całodobowej opieki nie chce skorzystać z pomocy domu spokojnej starości? Musimy pamiętać, że siłowe umieszczenie w takiej placówce nie wchodzi w grę. Byłoby to traumatyczne przeżycie i dla głównego zainteresowanego i dla jego bliskich. Należy przede wszystkim porozmawiać o obawach związanych z takim rozwiązaniem oraz przedstawić seniorowi swój punkt widzenia. Obie strony muszą wiedzieć, że ośrodek dla osób starszych jest rozwiązaniem, które przyniesie ulgę obu stronom. Jednocześnie, jako bliscy, musimy pamiętać, że podjęcie decyzji o przeprowadzce do takiego miejsca jest często procesem długotrwałym i złożonym. Szczególnie, gdy bliska nam osoba cierpi na demencję. W trakcie rozmów o pobycie w ośrodku przekonaj bliskiego, że wasz kontakt się nie urwie i nie ulegnie pogorszeniu. Przypomnij o trudnościach związanych z opieką w obecnej sytuacji, gdy nie jesteś w stanie zagwarantować seniorowi całodobowej kurateli. Daj też osobie starszej wpływ na podjęcie decyzji. Niech bierze ona czynny udział w poszukiwaniu odpowiedniej placówki i wyrazi swoje zdanie o nim. Całkowite pominięcie zdania głównego zainteresowanego sprawi, że poczuje się on odtrącony, a ulokowanie go w ośrodku potraktuje jako „pozbycie się problemu” swoich bliskich.

Odwiedź ośrodek wspólnie z seniorem

Warto dokładnie sprawdzić, jakie domy opieki są w waszej najbliższej okolicy. Na odwiedziny każdego z nich postaraj się zabrać bliskiego Ci seniora. Niech sprawdzi, czy panująca w danej placówce atmosfera na pierwszy rzut oka wzbudza u niego zaufanie. To przecież właśnie osoba starsza ma czuć się w danym miejscu bezpiecznie i komfortowo. Senior musi wiedzieć też o korzyściach wynikających z pobytu w takim miejscu. Warto przypomnieć mu, że w ośrodku nie będzie skazany sam na siebie, będzie pod regularną opieką lekarską, personel zapewni mu kontrolę przyjmowanych leków, będzie mógł także liczyć na pomoc w wykonywaniu większości czynności, a także brać udział w rozwijających zajęciach terapeutycznych. Dobrze, aby wszystkie te elementy zostały zaprezentowane osobie starszej podczas zapoznawczego spotkania z przedstawicielami domu spokojnej starości.

O czym jeszcze pamiętać?

Wątpliwości co do ośrodka mogą pojawić się u każdej ze stron w dowolnym momencie. Dlatego przez cały czas należy rozmawiać o tym rozwiązaniu. Zapytaj bliskiego Ci seniora, czego tak naprawdę się obawia i zapewnij, że wasz kontakt nie ulegnie pogorszeniu. W skrajnych sytuacjach można zgłosić się do psychologa, który pomoże przełamać strach przed pobytem w ośrodku. Nie naciskaj i nie stosuj terapii szokowej. Decyzja o pobycie w placówce musi być dobrowolna. Dobrze też dobierz ośrodek dla osób starszych. Sprawdź, czy zapewnia opiekę wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej, rehabilitację, różne formy terapii itd. Ważne też, by panowała w nim domowa atmosfera. Uczucie pobytu w placówce medycznej lub szpitalnej może niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie seniora i jego komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *