O flawonoidach przynajmniej raz słyszał każdy. Wiele mówi się o ich właściwościach i pozytywnym wpływie na organizm człowieka. Podkreśla się, jak ważne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem. Substancje te są wykorzystywane również w kosmetologii i medycynie. Zobacz, czym są flawonoidy.
Czym są flawonoidy?
Flawonoidy to związki chemiczne pochodzenia naturalnego. Są one obecne w roślinach. Nadają im barwę oraz pełnią funkcje obronne. Znaleźć je można w liściach, owocach, kwiatach, a także nasionach. Dotychczas odkryto aż 4 tysiące substancji, które można zaliczyć do flawonoidów.Flawonoidy zostały odkryte dość późno, bo dopiero w XX. wieku. Dokonał tego Albert Szent-Gyorgyi. Pierwsze z nich zostały wyizolowane z cytryny. Jednocześnie zaobserwowano, że mają one pozytywny wpływ na organizm człowieka. Dlatego stały się one zainteresowaniem wielu naukowców.
Rodzaje flawonoidów
Flawonoidy różnią się między sobą budową chemiczną, a tym samym niektórymi właściwościami. Wyróżnia się:
- flawonole,
- flawanole,
- flawanony,
- flawony,
- antocyjany,
- izoflawony
Najbardziej znane i powszechnie występujące są flawonole. Zalicza się do nich związki, takie jak: kwercetyna, fisteina, kemferol, mirycetyna, morina. Mogą występować w formie wolnej lub glikozydowej.Szeroko znane są też antocyjany, czyli cyjanidyna, malwidin, pelargonidyna. Występują w formie glikozydowej. Są połączeniem antocyjanidyny z resztą cukrową.Warto wspomnieć również o flawonach. Powstają z flawanonów, których pozbawiono wodoru. Substancje zaliczane do tej grupy to: luteolina, apigenina, diosmetyna.
Właściwości flawonoidów
Właściwości flawonoidów są cały czas badane. Obecnie wiadomo, że te związki chemiczne mają działanie:
- przeciwzapalne,
- antyagregacyjne,
- rozkurczowe,
- hipotensyjne,
- przeciwalergiczne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- detoksykujące,
- moczopędne,
- regulujące,
- wzmacniające.
Flawonoidy są bardzo dobrymi antyoksydantami.
Oznacza to, że zapobiegają utlenianiu wolnych rodników (stresowi oksydacyjnemu). Są to niesparowane atomy tlenu, które krążą po organizmie i uszkadzają komórki. Tym samym procesy starzenia postępują szybciej. Istnieje też ryzyko nowotworzenia.Flawonoidy mają działanie ochronne. Jest to ich główna rola w roślinach. Chronią ją przed działaniem UV, pleśnią i szkodnikami. Ponadto wspierają różnego rodzaju procesy enzymatyczne.
Skąd czerpać flawonoidy?
Flawonoidy najlepiej czerpać z pożywienia. Są w nie bogate owoce i warzywa. Do jadłospisu najlepiej włączyć: brokuły, cebulę, paprykę, cytrusy, czarne porzeczki, jagody, jabłka, pomidory, karczochy, rośliny strączkowe, figi, brukselkę, wiśnie, szparagi, rzodkiewkę, kapary. Warto pamiętać, że najlepiej spożywać je na świeżo, bez poddawania obróbce termicznej (nie dotyczy to warzyw, które muszą zostać wcześniej ugotowane, np. szparagi).Warto również pamiętać, że flawonoidy są obecne również w kwiatach i liściach konopi. Dlatego ich cennym źródłem są preparaty CBD (np. olejki). Badania wskazują, że flawonoidy uzupełniają działanie kannabidiolu.