Hepatomegalia. Jak leczyć powiększoną wątrobę?

Hepatomegalia. Jak leczyć powiększoną wątrobę?

Artykuł sponsorowany.

Jednym ze stosunkowo często wykonywanych badań obrazowych jest USG jamy brzusznej. Zdarza się, że właśnie w trakcie tego badania wykrywane są nieprawidłowości w budowie czy wielkości narządów wewnętrznych. Mogą one dotyczyć również wątroby – informacje o postępowaniu w przypadku wykrycia jej powiększenia znajdziesz w tym artykule.

Czym jest hepatomegalia?

Hepatomegalia to inaczej powiększenie wątroby. O takim stanie mówimy, kiedy wielkość narządu zaczyna przekraczać jego fizjologiczne rozmiary. Przyczyn tego typu problemu jest wiele, a wśród nich można wskazać: nowotwory wątroby i jej marskość, wirusowe i polekowe zapalenia wątroby, kamicę przewodową czy choroby spichrzeniowe, powodujące odkładanie się różnego typu substancji w wątrobie (np. glikogenozy czy choroba Gauchera).

Leczenie powiększonej wątroby

To, w jaki sposób leczy się powiększoną wątrobę, wynika ściśle z przyczyn hepatomegalii. W związku z tym kluczowe jest ustalenie pierwotnej choroby czy dysfunkcji, która to powiększenie wywołuje. Jest to możliwe dzięki wykonaniu wspomnianych już wcześniej badań obrazowych oraz szeregu badań dodatkowych. Wówczas, po ustaleniu diagnozy, pozostaje postawić na leczenie choroby podstawowej. Wśród metod leczenia powiększonej wątroby można wskazać: zastosowanie leków hepatoprotekcyjnych, wykonanie zabiegów chirurgicznych, dokonanie przeszczepu wątroby czy leczenie paliatywne (w przypadku nowotworów, które nie poddają się resekcji). Ważnym elementem terapii bywa także dieta, która skupia się wokół eliminacji wysokoprzetworzonej żywności o dużej zawartości tłuszczów oraz cukrów prostych. Jak widać trudno wskazać jeden uniwersalny model leczenia, ponieważ wymaga on dopasowania do konkretnego przypadku pacjenta i głównej przyczyny powstania hepatomegalii. Lekarz odpowiadający za proces terapeutyczny z pewnością zaproponuje takie rozwiązanie, które przyniesie pacjentowi jak największe korzyści.  Fachową pomoc oferują m.in. specjaliści działający w Fundacji Saventic. Jak doskonale widać, hepatomegalia towarzyszy wielu schorzeniom i problemom zdrowotnym. Z tego powodu zawsze należy zachować czujność, aby nie zignorować objawu potencjalnie poważnej choroby. Często u źródła problemu leżą popularne choroby.Równie dobrze może być to także np. jeden z symptomów choroby rzadkiej, której diagnostyka zazwyczaj przysparza więcej problemów. Porady od specjalistów ws. hepatomegalii znajdziemy na stronie Fundacji Saventic. Szybka diagnoza problemu może okazać się kluczowa. W tak ważnej sprawie jak zdrowie powinniśmy zaufać ekspertom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *