Polacy co roku zastanawiają się jak najwygodniej złożyć zeznanie podatkowe. Chodzi im też o to, by nie zawierało ono żadnych błędów i by nie generowało konieczności tłumaczenia się przed Urzędem Skarbowym. W Polsce spodziewany szturm na e-PITy 2022 może mieć miejsce od 15 lutego 2023 i 2 maja 2023 roku. Dotyczy to osób, które składając na samym początku rozliczenie PIT online, chcą jak najszybciej odzyskać nadpłatę podatku dochodowego. Gdy w grę wchodzi ostatni termin, to jest spora grupa podatników działających w stylu "last minute". Dowiedz się, co możesz zrobić, by zupełnie bez stresu i na spokojnie rozliczyć swój podatek.
1. Czy trzeba rozliczać PIT 2022?
2. Tradycyjne składanie PITu
3. e-PITy dla nowoczesnych podatników
4. Co zrobić, gdy podatnik zapomni się rozliczyć za pomocą twoj ePIT lub innych metod?
Co do zasady, rozliczanie podatków jest obowiązkowe.
Każdy podatnik o tym wie i stara się, by za pomocą różnych sposobów, takich jak na przykład ePITy gov, terminowo wysłać PITy 2023 do Urzędu Skarbowego. Jeszcze jakiś czas temu funkcjonowały jedynie formularze drukowane, co powodowało masę błędów. Podatnicy mieli obawy co do samodzielnego wypełniania takich deklaracji, więc masowo korzystali z usług biur rachunkowych. Współcześnie każdy podatnik może sam korzystać z możliwości, jakie dają podatki gov pl PIT. Systemy do rozliczania podatków są intuicyjne, a poza tym zawierają szczegółowe informacje. Nie przepuszczą też błędów wyliczeniowych (typu podsumowanie rubryk, brak jakiejś wymaganej informacji).
Czy trzeba rozliczać PIT 2022?
Podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 od 15 lutego 2023 roku mogą zobaczyć wstępne rozliczenie ich podatku, opracowane przez fiskusa w systemie mój e PIT. Teoretycznie mogą nic nie robić w tej sprawie. Jeśli nawet nie zalogują się do ePIT gov pl, to z dniem 2 maja 2023 roku ich deklaracja zostanie automatycznie przekazana do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak mają ulgi podatkowe lub dodatkowe dochody, co może mieć miejsce w przypadku prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej, to powinni wejść przez podatki gov logowanie i zrobić korektę zeznania podatkowego, a następnie je zatwierdzić.
Mogą też całkowicie odrzucić projekt rozliczenia i rozliczyć się samodzielnie w zupełnie innym programie. W każdym razie podatki online są dość proste w rozliczaniu. Trudniej w nich o wprowadzenie błędnych danych lub pominięcie istotnych informacji, gdyż program takiej deklaracji nie przepuści. Jeśli chodzi o mój e PIT, to może wymagać różnych danych do zalogowania z poprzednich deklaracji podatkowych. Jest kilka sposobów logowania się.
Tradycyjne składanie PITu
Deklaracje podatkowe drukowane nadal mają zastosowanie. Można je pobrać w każdym Urzędzie Skarbowym. Można je też ściągnąć z internetu, ale trzeba sprawdzić, czy jest to faktycznie deklaracja obowiązująca w danym roku. Ta metoda jest wybierana najczęściej przez osoby, które się do niej przyzwyczaiły lub mają problem z korzystaniem z internetu. Przy papierowych formularzach bardzo łatwo jest popełnić błąd. Może to powodować konieczność przepisywania formularzy nawet kilka razy. Trzeba zrobić kserokopię na wypadek otrzymania wezwania z Urzędu Skarbowego celem złożenia korekty lub wyjaśnień.
Deklarację trzeba nadać listem poleconym. Dla podatników wysyłających ją w ostatnim dniu ważną informacją jest to, że liczy się data nadania listu poleconego, ale to dotyczy wyłącznie Poczty Polskiej.
e-PITy dla nowoczesnych podatników
Deklaracje podatkowe składane przez internet cieszą się coraz większym zainteresowaniem z kilku powodów. Przede wszystkim są one wygodne, intuicyjne, nie wymagają drukowania dokumentów, potwierdzenie nadania stanowi UPO (trzeba je sobie zachować). Teoretycznie żaden podatnik nie powinien mieć problemu z PIT online. System zawiera czytelne i zrozumiałe dla wszystkich instrukcje, podpowiedzi i sygnalizuje błędy. Co ważne, nie pozwoli na wysłanie błędnie wypełnionej deklaracji. Oczywiście trzeba uważać przy literówkach i wpisywaniu liczb, ale nawet jeśli dojdzie do pomyłki pisarskiej, to wystarczy ją skorygować w danym punkcie. Nie trzeba nic przepisywać.
Deklaracje internetowe to oszczędność czasu i nerwów. Podatnicy pytają, do kiedy PIT trzeba złożyć. Zwyczajowo jest to 30 kwietnia, ale w 2023 roku termin jest wydłużony do 2 maja. 30 kwietnia to niedziela, a 1 maja to święto państwowe.
Co zrobić, gdy podatnik zapomni się rozliczyć za pomocą twoj ePIT lub innych metod?
Podatnicy muszą zrobić wszystko, by dotrzymywać terminów podatkowych.
Czasami jednak mogą pojawić się zdarzenia losowe lub człowiek po prostu zapomni o swoim obowiązku. Wówczas należy wypełnić i wysłać deklarację, a dodatkiem do niej powinien być czynny żal. W kilku zdaniach trzeba napisać, że wyraża się czynny żal z powodu braku złożenia PIT w terminie na przykład z powodu choroby. Teoretycznie nie ma wymogu pisania, dlaczego tak się stało, ale takie wyjaśnienie jest w dobrym tonie.