Jak ciśnieniomierz pokazuje arytmię serca?

Jak ciśnieniomierz pokazuje arytmię serca?

Ciśnieniomierze i pomiar arytmii serca - symbol serduszka Coraz częściej używamy domowych ciśnieniomierzy jako osobistego sprzętu profilaktycznego. Różnią się one między sobą wieloma funkcjami. Ciśnieniomierze monitorujące arytmię serca najczęściej posiadają symbol serduszka. Jego obecność oznacza, że dany ciśnieniomierz będzie przydatny w wykrywaniu i w pomiarach aktualnego stanu arytmii serca.

Jakie ciśnieniomierze mierzą arytmię serca

Większość, popularnych, domowych ciśnieniomierzy elektronicznych, których działanie opiera się na tak zwanej metodzie oscylometrycznej, nie nadaje się do mierzenia stanu arytmii serca. Do tego pomiaru służą nowoczesne, elektroniczne ciśnieniomierze, wykorzystujące jednocześnie dwie metody pomiarowe: oscylometryczną i osłuchową. W mechanizm takich urządzeń wbudowano bowiem mikrofon, który rejestruje dźwięki pompy ssąco-tłoczącej, jaką jest ludzkie serce.

W jaki sposób dobry ciśnieniomierz wskazuje arytmię serca

Do pomiaru arytmii serca służą nowoczesne ciśnieniomierze oscylometryczno-osłuchowe. Najczęściej sygnalizatorem arytmii serca w ich pomiarach jest właśnie symbol serduszka. Dodatkowo w wielu modelach ciśnieniomierzy, kiedy arytmia zostanie wykryta, pojawia się sygnał dźwiękowy. Warto jednak zwrócić uwagę, aby wybierając odpowiedni ciśnieniomierz, zdecydować się na model, w którym mikrofon osadzono w obudowie sprzętu, nie zaś na jego mankiecie, aby uniknąć szumów z otoczenia zakłócających jakość pomiaru.

Jak poprawnie używać ciśnieniomierza w profilaktyce i leczeniu arytmii serca

Prawidłowy pomiar ciśnienia wraz ze wskazaniem w nim poziomu występującej arytmii serca wymaga nieco wprawy. Mankiet ciśnieniomierza powinien zostać założony w taki sposób, aby mikrofon oraz czujniki pracowały bez zakłóceń i dzięki temu bezbłędnie przekazywały dane. Zasadniczo mankiet ciśnieniomierza musi być umiejscowiony na wysokości serca. Dla jakości pomiaru zaleca się również, aby przed mierzeniem ciśnienia przeprowadzić sesję relaksacyjną, uspokoić się i wyciszyć, nawet na kwadrans przed planowanym pomiarem. Wybrane modele ciśnieniomierzy posiadają także dodatkową funkcję sygnalizatora nadmiernego ruchu ręki. Jeśli następuje zbyt gwałtowny jej ruch, czujnik to zasygnalizuje. Ciśnienie krwi, a tym samym także i poziom arytmii serca, mierzy się w pozycji siedzącej. Należy także spożyć ostatni posiłek na godzinę przed planowanym badaniem, a wręcz zaleca się wykonanie takiego pomiaru rano, na czczo, zaraz po przebudzeniu i przed pierwszym śniadaniem. W takich warunkach pomiar ciśnienia i wykrycie lub monitoring już zdiagnozowanej arytmii serca będzie wiarygodny.

Arytmia serca - objawy towarzyszące temu zaburzeniu

Oczywiście przy stwierdzonej już medycznie i zdiagnozowanej arytmii serca regularny pomiar ciśnienia krwi wraz z monitoringiem tego, poważnego zaburzenia jest kluczowy dla stanu zdrowia chorego. Warto jednak zwrócić także uwagę na niepokojące symptomy arytmii. Należą do nich między innymi: kołatanie i tak zwane potykanie się serca, ból w klatce piersiowej, a także napady duszności. Charakterystycznym zwiastunem arytmii jest także napadowy kaszel, który nie ma związku z przeziębieniem ani grypą i ustępuje samoistnie po krótkim epizodzie. Jednym z objawów arytmii serca jest również tak zwany częstoskurcz, który objawia się zawrotami głowy, zasłabnięciami i omdleniami. Każdy z tych problemów trzeba powierzyć solidnej diagnozie lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *