Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Polacy pokochali rozwiązanie w postaci pompy ciepła i korzystają z niego bardzo aktywnie, jeśli wziąć pod uwagę ilość instalacji na terenie całej Europy. Przed instalacją warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” i poznać dokładnie mechanizm jej działania.  Dzięki temu możliwe jest podjęcie prawdziwie świadomej decyzji. Jak działa pompa ciepła? Jak poradzi sobie w bardzo niskich, mroźnych temperaturach?

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła to proces, który rozpoczyna się od pobrania powietrza, a kończy na przekazaniu ciepła z niego do rur, wody i kaloryferów. Co dzieje się w międzyczasie?
  • Pobrane z otoczenia powietrza ogrzewa czynnik chłodniczy, który krąży w wymienniku. 
  • Skroplony czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, gdzie jest dodatkowo ogrzany.
  • Ciepło przekazane zostaje do domowej instalacji grzewczej. 
Można to przyrównać do działania „odwróconej lodówki”. Jednocześnie działanie pompy ciepła to proces, który ma miejsce w każdych warunkach, zarówno wysokiej temperatury, jak i trzaskającego mrozu. Warto jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku ogromne znaczenie ma zarówno poprawny montaż pompy ciepła, jak i jej zużycie prądu. Oczywiście aby pompa mogła zostać tak samo wydajna w bardzo zimne dni, musi zużyć odpowiednio więcej prądu. 

Pompa ciepła w bardzo niskich temperaturach – wyższe koszty

Mimo że pompa ciepła uważana jest za jedno z najtańszych źródeł ogrzewania domu, pod uwagę należy wziąć wszystkie czynniki. W bardzo niskich temperaturach jej działanie musi być wzmocnione grzałką elektryczną. Dzieje się tak, gdy temperatura spadnie poniżej tzw. punktu biwalentnego. Trudno wówczas przewidzieć, jak dużo energii elektrycznej zużyje pompa ciepła. Punktowe grzałki nie należą do urządzeń energooszczędnych, a żeby utrzymać w domu pożądaną temperaturę, konieczne jest ich stosowanie. Może się to skończyć bardzo wysokim rachunkiem za prąd. 

Niskie temperatury i błędna instalacja pompy ciepła

Pompa ciepła to także urządzenie, którego sprawność zależy od wykonania całego systemu połączeń, całej instalacji przekazywania ciepła, i każdy błąd instalacyjny w każdym punkcie systemu może potem utrudniać życie domownikom. Zalicza się do tego źle dobrany bufor, błędnie dobraną powierzchnię grzejników czy nieprawidłowe umiejscowienia pompy ciepła. W efekcie mamy chłodne grzejniki, wysokie koszty użytkowania (w przeliczeniu na wielkość nieruchomości), czy choćby nieodpowiednie odprowadzanie skroplonych substancji, przez co w miejscu instalacji pompy ciepła tworzy się małe lodowisko. Okazuje się zatem, że mimo niesłabnącej popularności tego rozwiązania, warto się zapoznać również z jego cieniami. W przypadku części domów może się bowiem okazać, że pompa ciepła to problematyczna decyzja. 

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *