Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami?

Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami?

Wypadanie włosów samo w sobie nie powinno wzbudzać niepokoju – jest to naturalna reakcja  wywodząca się z cyklu życia włosa.

Borykasz się z nadmierną utratą włosów? Sprawdź, jak w skuteczny sposób zaradzić temu problemowi.

Jeden włos żyje około 3-4 lat, podczas których przechodzi swoje fazy wzrostu, aż dociera do tzw. fazy spoczynku – wtedy właśnie mieszki włosowe słabną i zanikają, co prowadzi do wypadnięcia włosa. Wskutek tych procesów, człowiek naturalnie traci 50-100 włosów dziennie. Alarmującym sygnałem jest więc utrata znacznie większej liczby włosów dziennie – możemy to zauważyć podczas ich mycia, czesania, czy po przeciągnięciu dłonią po włosach. Jeśli wypadają one samoistnie, w dużych ilościach, możemy mieć do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów.

Dlaczego włosy wypadają?

Jest wiele czynników, które wpływają na przyspieszony proces wypadania włosów. W momencie gdy zaburzany jest naturalny cykl włosowy, mieszki nie mają wystarczająco czasu na regenerację, czego najczęstszym skutkiem przy problemie z wypadającymi włosami jest łysienie. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Do listy zaliczamy:
  • długotrwały, przewlekły stres
  • nieodpowiednia dieta (brak wystarczającej ilości witamin i minerałów)
  • stosowanie używek – w szczególności papierosów
  • zaburzenia hormonalne
Oczywiście, nie są to jedyne powody wypadania włosów; wiele przypadków to indywidualne problemy zdrowotne, zatrucia, zaniedbana kondycja skóry głowy, i wiele innych. Wszystko jednak, co dzieje się w naszym organizmie, odzwierciedlane jest w wyglądzie zewnętrznym – szczególnie w strukturze włosa.

Nadmierne wypadanie włosów – i co dalej?

Problem utraty włosów nie powinien być bagatelizowany.  Pierwszym podjętym krokiem powinno być wprowadzenie radykalnych zmian w diecie – wprowadzenie tych wartości odżywczych, których nasze włosy potrzebują najbardziej, a więc białka, kwasów omega-3, witaminy D, E, i A. Jeśli sytuacja jest już poważna, a wypadanie włosów nasila się, ukazując jednocześnie pierwsze oznaki łysienia, niezwłocznie powinniśmy udać się do trychologa – specjalisty od włosów i skóry głowy. Na takiej wizycie będziemy mogli poznać stan naszej skóry głowy, a także wdrożyć specjalistyczne preparaty, takie jak szampony, odżywki, czy wcierki. Jednym z takich produktów jest linia kosmetyków Hair Medic, będąca preparatami naturalnymi na bazie ziół.

Wypadanie włosów – profilaktyka

W momencie gdy stopień wypadania włosów nie jest jeszcze drastyczny, możemy wprowadzić działania prewencyjne, które uchronią nas przed rozwojem problemu. Najważniejszymi czynnikami w dbaniu o zdrowe, mocne włosy są:
  • minimalizowanie nadmiernego stresu;
  • odcięcie się od używek;
  • stałe nawadnianie organizmu;
  • wystrzeganie się stylizacji włosów na gorąco i ciasnych upięć (kok, kucyk)
  • stosowanie diety bogatej w witaminy i minerały, a w razie potrzeby – stosowanie naturalnych suplementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *