Jak przyspieszyć metabolizm?

Jak przyspieszyć metabolizm?

Osoby odchudzające się, jak również te, które cieszą się nienaganną sylwetką i chciałyby uniknąć przyrostu masy ciała spowodowanego na przykład zmianą trybu życia na bardziej siedzący, powinny zadbać o odpowiednie tempo swojej przemiany materii. Czym jest metabolizm? Czy można w naturalny sposób przyspieszyć jego prędkość?

Czym jest metabolizm?

To złożony biochemiczny proces prowadzący od spożycia pokarmu, przez jego strawienie, aż po wykorzystanie w komórkach ciała. Szybkość metabolizmu ma kluczowe znaczenie dla odchudzania, ponieważ określa również tempo spalania kalorii, zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i w spoczynku. Warto ją odrobinę podkręcać każdego dnia poprzez właściwą dietę i odpowiedni styl życia, aby mieć pewność, że metabolizm działa na najwyższym możliwym poziomie.

Od czego zależy tempo metabolizmu?

Najlepszy metabolizm wykazuje się w młodości. Im człowiek starszy, tym bardziej jego tempo spowalnia – po 40. roku życia jest już około 5% mniejsze niż dotychczas. Co to oznacza dla przeciętnego człowieka? Że nawet jeśli w wieku 20 lat żywiłeś się głównie fast foodami i nie tyłeś, to wcale nie oznacza, że tak będzie zawsze. Wręcz przeciwnie – z czasem złe nawyki żywieniowe zaowocują  w postaci dodatkowej oponki na brzuchu. Metabolizm zależy także od płci – mężczyźni więcej kalorii spalają w spoczynku niż kobiety, a także od budowy ciała – im większa masa mięśniowa, tym szybsze tempo przemiany materii.

Sposoby na przyspieszenie metabolizmu

Jak przyspieszyć swój metabolizm? Aby uniknąć tycia wraz z wiekiem, należy dbać o właściwy tryb życia. Regularna aktywność fizyczna, nawet niezbyt forsująca, wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na energię, a więc „zmusza” organizm do szybszego przetwarzania pokarmu w niezbędne substancje odżywcze niezbędne do dalszego wysiłku mięśni. Należy dbać również o regularne, choć niewielkie posiłki. Bardzo może w tym pomóc przejście na catering pudełkowy, dzięki któremu zawsze masz pod ręką 4 lub 5 posiłków dziennie, a nie spędzasz wcale czasu na ich przygotowywaniu. Picie dużych ilości wody przed, w trakcie i po posiłkach pomaga w rozdrabnianiu cząstek pokarmu, a w konsekwencji także w szybszym trawieniu, oraz zapewnia właściwe środowisko przemian biochemicznych w komórkach.

Czy są produkty przyspieszające metabolizm?

Przyspieszenie metabolizmu może również zależeć od rodzaju spożywanych pokarmów. Niektóre z nich zawierają związki chemiczne, które na przykład stymulują wydzielanie enzymów trawiennych, pobudzają produkcję soków żołądkowych, albo delikatnie podnoszą temperaturę ciała – która również ma korzystny wpływ na tempo metabolizmu. Zielona herbata, produkty z dodatkiem ostrych przypraw, takich jak pieprz cayenne, pieprz czarny, papryczki chilli, cynamon czy imbir – mogą znacząco przyczynić się do poprawy przemiany materii. To kolejny powód, by korzystać z diety pudełkowej, która staje się coraz bardziej powszechna również w Polsce – dzięki niej wiesz, że w Twoich posiłkach jest wszystko, co potrzebne do podkręcenia tempa metabolizmu, i nie musisz samodzielnie komponować swojego menu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *