Jak wzmocnić serce? Suplementy diety wzmacniające serce

Jak wzmocnić serce? Suplementy diety wzmacniające serce

Serce to narząd, który nigdy nie odpoczywa. Pracuje non stop, jest nieustannie obciążane, dlatego wraz ze starzeniem się organizmu i pod wpływem innych czynników, m.in. długotrwałego stresu i złej diety, zaczyna gorzej pracować. Aby poprawić funkcjonowanie serca eksperci zalecają zmienić styl życia, zwiększyć codzienną aktywność oraz zastosować odpowiednią suplementację.

Dieta dla serca

Dieta ma wpływ na cale nasze życie i codzienne funkcjonowanie organizmu. Wpływa również na pracę układu sercowo-naczyniowego. Tłuste jedzenie, pełne konserwantów, soli, produktów mocno przetworzonych kilkakrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, miażdżycy oraz nadciśnienia. Podnosi poziom złego cholesterolu i zwiększa ryzyko otyłości. Do złego stanu serca przyczynia się również nadmiar cukrów, brak witamin i minerałów. Warto to zmienić i  wzbogacić codzienne posiłki o produkty, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie, .

Produkty wzmacniające serce

W diecie dobrej dla serca powinny znaleźć się potrawy jak najmniej przetworzone, naturalne, bogate w warzywa i owoce. Niezbędne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe  Omega-3 i Omega-6, które występują w rybach morskich, oliwie i owocach morza. Dla serca wskazane są produkty pełnoziarniste, ciemne pieczywo, kasze,  rośliny strączkowe, tj. bób, groch, zielone warzywa, m.in. brokuły, szpinak, sałata, pietruszka, owoce np. banany, melony. Dieta powinna być zróżnicowana i kolorowa. Najlepiej unikać gotowych i smażonych dań, dla naszego zdrowia dużo korzystniejsze jest gotowanie i pieczenie.

Składniki niezbędna dla serca

Aby zadbać o prawidłową pracę serca, należy wprowadzić do diety ważne składniki. Są to m.in.:
 • Kwasy Omega- obniżają poziom złego cholesterolu, a podnoszą dobrego, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.
 • Błonnik pokarmowy – wspomaga metabolizm oraz oczyszcza tętnice ze złogów cholesterolu. Pomaga zachować prawidłową masę ciała, ważną dla zdrowego serca.
 • Kwas foliowy – warto wprowadzić go do codziennej diety, jest skuteczny w profilaktyce przeciwzawałowej i przeciwudarowej, pomaga w produkcji krwi.
 • Sterole i stanole roślinne – obniżają wchłanianie złego cholesterolu, który jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca.
 • Koenzym Q10- poprawia pracę serca i ogranicza poziom złego cholesterolu.
 • Witaminy z grupy B, witamina C, E – zwalczają wolne rodniki, są silnymi antyoksydantami. Wspomagają procesy ochronne organizmu oraz ograniczają ryzyko wystąpienia zmian zakrzepowych.
 • Potas i magnez – te dwa pierwiastki poprawiają ukrwienie serca, regulują jego pracę oraz obniżają nadciśnienie tętnicze. Dotleniają serce podczas wysiłku fizycznego.

Zioła przyjazne dla serca

Układ sercowy można wspomóc również ziołami. Oczywiście nie zastąpią zdrowej diety, ale mogą być jej uzupełnieniem. Można dodawać je do codziennych posiłków lub stosować w postaci naparów lub tabletek na krążenie krwi. Polecana zioła na krążenie to m.in.
 • Żeń-szeń – pobudza serce do pracy oraz działa przeciwzakrzepowo.
 • Wyciąg z głogu - usprawnia kurczliwość serca, obniża ciśnienie tętnicze oraz rozszerza tętnice wieńcowe. Ma potwierdzone działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.
 • Serdecznik - zwiększa wydolność mięśnia sercowego, reguluje jego pracę oraz obniża ciśnienie tętnicze
 • Ginko Biloba - działa przeciwzapalnie, usprawnia krążenie krwi oraz poprawia pracę serca.
 • Imbir lekarski - zmniejsza lepkość krwi, chroniąc serce przed tworzeniem się zatorów i zakrzepów. Dobrze podnosi ciśnienie i stężenie cholesterolu LDL we krwi.
 • Czosnek - redukuje niebezpieczną blaszkę miażdżycową, gromadzącą się w tętnicach, która przyczynia się do chorób serca. Wspomaga rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi.
 • Naparstnica – przyczynia się do zwolnienia tętna, ustąpienia zastojów żylnych, a także zwiększenia siły skurczów i wydolności mięśnia sercowego.

  Wsparcie dla serca

  Zdrowa dieta jest podstawą dobrego funkcjonowania organizmu, ale nie zawsze codzienne żywienie zapewnia prawidłowy pozom wszystkich niezbędnych składników. Jest o to szczególnie ciężko jesienią i zimą, kiedy świeże owoce i warzywa nie są dostępne. W przypadku, gdy posiłki  nie zapewniają wszystkich ważnych składników, warto zastosować suplementy diety na serce. Tabletki na serce są szczególnie wskazane dla osób starszych, których dieta jest mocna ograniczona. Powinny je również zażywać osoby zagrożone ryzykiem wystąpienia choroby serca, pacjenci  po zawale i udarze. Mogą być również elementem codziennej profilaktyki dla wszystkich osób, dbających o zdrowie.

  Czy warto stosować suplementy diety na serce?

  Zdrowe serce jest niezbędne dla długiego życia, dlatego należy o nie nieustannie dbać. Warto robić wszystko, aby narząd pracował jak najlepiej, suplementacja jest jednym ze skutecznych sposobów na poprawę stanu serca. W sklepach z suplementami, np. w Sklepie Życia jest ogromny wybór  tabletek na serce bez recepty, ale warto szukać środków o bogatym składzie, zawierających naturalne składanki o potwierdzonym działaniu. Osoby chore powinny skonsultować zażywanie tabletek na krążenie z lekarzemktóry zaleci odpowiednie preparaty.

  Co jeszcze można zrobić dla serca? 

  Oprócz diety i tabletek na serce ważny jest również styl życia. Nasze serce lub ruch, aktywność, dlatego warto spacerować, jeździć na rowerze, uprawiać ulubioną dyscyplinę sportu. Należy rzucić palenie, bo papierosy są zabójcze nie tylko dla serca, ale całego organizmu. Aby wspomóc układ sercowo-naczyniowy należy zadbać o odpowiednią dawkę wypoczynku. Stres jest bardzo groźny, każdy musi znaleźć sposób, jak go zminimalizować. Dla jednych może to być medytacja, sport, czytanie książek, dla innych weekendowy wyjazd za miasto czy rozmowa z przyjacielem.

  Suplementy – naturalne wsparcie dla organizmu

  Suplementy nie mogą zastąpić zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, ale są bardzo dobrym wsparciem dla organizmu. Dobrze dobrane, są bogactwem cennych składników, wspomagających prace serca. Polecane są w okresie zwiększonego wysiłku, w czasie rekonwalescencji oraz jako działanie profilaktyczne. Ważne jest, aby wybierać produkty znanych i sprawdzonych producentów, pozbawione konserwantów, sztucznych dodatków, składające się z naturalnych, ziołowych składników. Suplementy są potrzebne, ale nie można zapominać o innych elementach zdrowego stylu życia. Tabletki i zioła na krążenie limfatyczne, połączone z ćwiczeniami i zdrową dietą szybko przyniosą efekt w postaci lepszej pracy serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *