Jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Małe uparciuchy potrafią zaleźć nieźle rodzicom z skórę. Od wydziwiania z piżamkami przed spaniem po bunt podczas wieczornej toalety.

Szczotka do zębów

Czasem nawet taki zabieg jak wyprawa po szczotkę do sklepu potrafi zachęcić dziecko do mycia ząbków. Można oczywiście odstawić cały teatrzyk z wyborem i kupnem szczotki.

Pasta

Dla dzieci należy kupować specjalna pastę do zębów albo żel do mycia zębów bez fluoru. Zwracajmy uwagę aby miały jak najmniej sztucznych dodatków typu barwniki czy konserwanty. Dla dzieci najbezpieczniejsze są jak najbardziej naturalne produkty.

Ceremonia mycia zębów

Często jest tak, że to co robią rodzicie dzieci chcą naśladować. Jeśli my będziemy myć zęby robiąc koło tej czynności dużo „szumu” dziecko z samej ciekawości będzie chciało nas naśladować. Wtedy warto je dopingować, aby poczuło się naprawdę docenione.

Nie bo nie

I już! Z takim argumentem jak mamy do czynienia to lepiej nie naciskać. Bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Lepiej przeczekać, nie reagując zbyt mocno aby dziecko nie odczuło tego jako coś z czym może cokolwiek „ugrać”.

Rozmowa

Nie tylko z dzieckiem, bo ono żyje tym co jest tu i teraz albo za chwilę i dopiero się uczy. Lepiej działa np. bajka o wilku co mył zęby czy cokolwiek innego uda nam się wymyślić. Też rozmowa między rodzicami na ten temat dużo może zdziałać. Dziecko jak „gąbka” wszystko chłonie. Dlatego przykład powinien iść z góry. Nagroda. Za przełamanie się, ale też za przykładne mycie ząbków dawaj dziecku odczuć, że to dobry wybór. Nagrodą nie musi być od razu jakaś nowo kupiona rzecz i raczej nie łakocie. Niech to będzie możliwość posiedzenia o pół godziny dłużej z Wami wieczorem, albo jedna bajka więcej niż zwykle. Zawsze można coś znaleźć, co wywoła pozytywne skojarzenie.

1 thought on “Jak zachęcić dziecko do mycia zębów

  1. Łatwo mówić. Jak się moja córka uprze to nie ma na nią mocnych. Zwykle też odpuszczam, bo szkoda nerwów, a po paru dniach faktycznie znów chce myć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *