Jak zmienić sposób odżywiania

Jak zmienić sposób odżywiania

Debata nad dietami nie ma sensu. Część z nich niesie więcej złego niż dobrego. Wszystko jest ukryte w tym co jemy, albo raczej czego nie jemy.

Liczba kalorii

Jeśli chodzi o liczenie kalorii to powinniśmy wiedzieć ile potrzebujemy, aby dostarczyć sobie niezbędne minimum. Ograniczanie ich wcale nie musi nam wyjść na dobre. Bardziej niż o sekretną liczbę chodzi w tym przypadku o bilans, składników w naszej diecie.

Sposób odżywiania

Zależy przede wszystkim od naszego trybu życia. Jeśli nasza praca polega głównie na fizycznej aktywności, to aby dobrze funkcjonować musimy dostarczyć sobie zarówno paliwa w postaci tłuszczów i węglowodanów, jak i witamin i minerałów. Jednak praca przed komputerem nie jest wcale „lżejsza”. Tłuszcze wpływają na wydajność mózgu i powinniśmy zadbać o ich podaż w diecie.

Potrzebny nam jadłospis

Najlepiej jest zacząć od spisania naszych pokarmów jakie jedliśmy kilka dni wstecz. Wtedy okaże się jaki mamy tak naprawdę plan dotychczasowy. Wyodrębniamy przekąski i inne dodatki, a następnie zamieniamy je na lepszej jakości np. owoce, soki, bakalie czy jogurty. Jak już będziemy chętniej sięgać po orzechy jak po chrupki, czas na dania główne. Obiady starajmy się jeść gotowane na świeżo. Odmrożony, mimo wyglądu nie dostarczy nam odpowiedniej ilości składników. To samo ze śniadaniem, które powinno stanowić porządny zastrzyk energetyczny. Za to kolacja raczej niech będzie delikatna i lekkostrawna.

Bilans

W tygodniowym jadłospisie starajmy się upchnąć produkty ze wszystkich grup tzn. mięsa, ryby, nabiał, jajka, zboża oraz warzywa i owoce. Poza tym starajmy się korzystać jak najwięcej z miejscowych produktów. W ten sposób unikniemy sięgania po przetworzone rzeczy, oraz te co leżakują kolejny sezon. Dobry apetyt jest wyznacznikiem dobrze ułożonego jadłospisu. Nie zmuszajmy się do picia smoothie z warzyw gdy nam zwyczajnie nie smakuje. Lepiej postawić na owocowe koktajle. Korzystajmy w dużej mierze z tego co w danym sezonie można dostać na miejscowym targu. Tam też najłatwiej o najlepsze jakościowo produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *