Łysienie plackowate – czy można sobie z nim poradzić?

Łysienie plackowate – czy można sobie z nim poradzić?

Artykuł partnera.

Typów łysienia jest całkiem sporo, a jednym z nich jest tzw. łysienie plackowate. Jak sama nazwa wskazuje, objawia się ono łysymi "plackami", które zaczynają się pojawiać w obrębie głowy. Co jest przyczyną tego rodzaju łysienia i czy można je skutecznie wyleczyć?

Łysienie plackowate, czyli alopecja

Łac. alopecia areata, czyli łysienie plackowate to choroba zapalna uszkadzająca mieszki włosowe, która w większości dotyka młode osoby. Nawet 60% pacjentów walczących z tym typem łysienia nie ma więcej niż 30 lat. Problem ten dotyczyć może każdego - borykają się z nim po równo kobiety jak i mężczyźni. Łysienie plackowate objawia się powstawaniem rozległych plam bez włosów, które swoim wyglądem przypominają placki i stąd wzięła się nazwa tego zaburzenia. Niestety, dokładne przyczyny powstawania łysienia plackowatego nie są do końca poznane. Jak w przypadku innych chorób, których powstanie jest trudne do ustalenia, w przypadku łysienia plackowatego przyjmuje się, iż jego przyczyny to przyczyny autoimmunologiczne. Wśród przyczyn wymienia się również podłoże genetyczne, a więc może być to przypadłość dziedziczona. Sama alopecja to nic innego jak przewlekły stan zapalny uszkadzający mieszki włosowe. Łysienie plackowate może towarzyszyć także innym chorobom - najczęściej występuje razem z chorobami tarczycy, chorobami jelita grubego, toczniem rumieniowatym, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub z atopowym zapaleniem skóry. Często problem łysienia plackowatego dotyczy osób z zespołem Downa. Jako przyczyny alopecji często wymienia się również przewlekły, silny stres oraz przewlekłe napięcie nerwowe. Alopecja daje dość charakterystyczne objawy. Objawy te pojawiają się najczęściej w obrębie głowy, chociaż czasem dotykają także skóry z zarostem. Zaniepokoić powinno pojawienie się łysej, okrągłej zmiany, która zazwyczaj początkowo nie jest większa niż 1 - 2 cm. Z czasem zmian tych może być więcej i mogą być większe. Objawem alopecji są ponadto tzw. włosy wykrzyknikowe - to włosy pojawiające się wokół zmiany chorobowej, których cechą charakterystyczną jest to, iż ich końcówki są grubsze i ciemniejsze niż nasada włosa. Trycholodzy i dermatolodzy wymieniają kilka rodzajów tego typu łysienia, może to być alopecja całkowita, ogniskowa, wężykowata, paskowata, rozlana, itp.

Leczenie łysienia plackowatego

Eliminacja łysienia plackowatego nie jest łatwa. Jak w przypadku każdej choroby, tutaj także liczy się czas i jak najszybsza reakcja, zaraz po dostrzeżeniu pierwszych objawów. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z wypadającymi włosami, zdecydowanie skieruj swoje kroki do trychologa. Poznań to miasto, w którym znajdziesz nowoczesny gabinet, gdzie pracują profesjonaliści z zakresu trychologii i pomogą Ci poradzić sobie z alopecją. W walce z łysieniem plackowatym musisz uzbroić się jednak w cierpliwość - leczenie tej przypadłości może być długotrwałe. Leczenie dobierane jest bardzo indywidualnie, zależnie od płci, wieku czy zaawansowania zmian. Często w leczeniu alopecji wykorzystuje się substancję o nazwie minoksydyl - stosuje się go w formie wcierki, którą aplikuje się na łysiejące miejsca. Minoksydyl ma za zadanie pobudzić porost włosów. Poza tą formą leczenia, stosuje się również preparaty immunosupresyjne, takie jak cyklosporyna czy kortykosteroidy.  Leki te aplikowane są doustnie. Dość skuteczna w leczeniu łysienia plackowatego jest także światłoterapia, czyli naświetlanie zmienionych chorobowo miejsc promieniowaniem UVA, UVB oraz PUVA. Światłoterapię stosuje się w trychologii czy dermatologii dość szeroko - jest ona efektywna nie tylko w przypadku alopecji, ale i łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i w leczeniu innych skórnych schorzeń. Leczenia alopecji nie warto podejmować się na własną rękę. Problem można wyeliminować, jeśli szybko wdrożona zostanie odpowiednia metoda leczenia tej choroby. Zaufaj trychologowi, umów się na wizytę i pozwól sobie pomóc na początku powstawania problemu, gdy jest on najłatwiejszy do wyleczenia.

1 thought on “Łysienie plackowate – czy można sobie z nim poradzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *