Opieka w Niemczech: jak szybko przyzwyczaić się do nowej szteli?

Opieka w Niemczech: jak szybko przyzwyczaić się do nowej szteli?

Artykuł partnera.

Pierwszy wyjazd do pracy w opiece w Niemczech bywa stresujący. Wiąże się bowiem z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi i z zamieszkaniem w zupełnie obcym miejscu. Pierwsze dni na szteli mogą być więc trudne. Nawet doświadczone opiekunki pracujące w Niemczech odczuwają stres i niepewność. Nowe obowiązki, nowy podopieczny – trzeba szybko nauczyć się wielu rzeczy, a ich nawał może przytłaczać. Jak sobie z tym poradzić i szybciej zaaklimatyzować się w nowym miejscu?

Dowiedz się jak najwięcej o pracy w niemieckiej opiece

Jeśli chcesz zminimalizować stres związany z pierwszymi dniami w pracy opiekunki, zbierz informacje o swojej szteli. Najważniejsze oczywiście będą dane dotyczące stanu zdrowia podopiecznego. Zapytaj koordynatora o choroby, na jakie cierpi senior i o leki, które stale przyjmuje. Jeśli wiesz, że na miejscu jest teraz inna opiekunka, poproś o kontakt do niej. Z pewnością będzie w stanie powiedzieć dużo więcej na temat samego zlecenia, charakteru osoby starszej czy kontaktu z jej rodziną. Dowiesz się też o upodobaniach przyszłego podopiecznego i jego zwyczajach. Pomoże Ci to szybko zyskać aprobatę osoby starszej. Istotna jest też lokalizacja zlecenia. Warto wiedzieć, czy będziesz mieszkać w dużym mieście, małej miejscowości czy na wsi. Mając dokładny adres, możesz w kilka chwil sprawdzić go w Google Maps. Przy okazji dowiesz się, czy w okolicy są jakieś sklepy lub miejsca, gdzie można pójść w wolnej chwili. Dzięki temu poczujesz się pewniej, gdy już dotrzesz na sztelę.

Powiedz coś o sobie

Zapewne Twoi niemieccy pracodawcy też są ciekawi, kto zamieszka w domu ich bliskiego seniora. To naturalne, że będą chcieli Cię bliżej poznać. Dobrze więc będzie im to ułatwić i zawczasu przygotować kilka zdań po niemiecku o sobie. Pierwsze spotkanie to zawsze stres dla obu stron. Emocje sprawiają, że łatwo zapomina się nawet najprostsze obcojęzyczne słówka. Zapisanie wypowiedzi pozwoli Ci tego uniknąć. A o czym powiedzieć rodzinie seniora? Przede wszystkim: jak się nazywasz, skąd pochodzisz i czy masz jakieś doświadczenie w pracy w opiece w Niemczech. Możesz oczywiście przekazać im nieco więcej informacji o sobie, ale te są absolutnie podstawowe.

Ustal to, co dla opiekunki w Niemczech jest najważniejsze

Podczas pierwszej rozmowy z rodziną seniora i z nim samym dobrze jest poruszyć najistotniejsze tematy. Możesz wtedy zebrać wszystkie potrzebne dane i ustalić warunki pracy. Pytaj o szczegóły takie jak plan dnia podopiecznego, jego zwyczaje, upodobania, ulubione potrawy, napoje, sposoby spędzania czasu. Uzgodnij też kwestie logistyczne, jak chociażby to, kto będzie robił zakupy. Zapytaj, czy trzeba wstawać do osoby starszej w nocy (o ile w ogłoszeniu nie było takiej informacji). Nie bój się pytać o wszystko, co budzi choćby najmniejsze Twoje wątpliwości. Oszczędzisz sobie nieporozumień na przyszłość.

Opiekunka pracująca w Niemczech ma prawo rozmawiać z bliskimi

Nie zapominaj o tym, zwłaszcza jeśli jedziesz do pracy w niemieckiej opiece po raz pierwszy. Każda opiekunka powinna mieć w ciągu dnia wyznaczony czas, kiedy może skontaktować się z rodziną w Polsce. Zwykle jest to wieczór, gdy podopieczny już śpi. Warto więc wziąć ze sobą smartfon, tablet albo laptop i zainstalować na nim komunikator internetowy. Dzięki temu będziesz mogła nie tylko usłyszeć swoich bliskich, ale też ich zobaczyć. Opiekunki w Niemczech zgodnie twierdzą: kontakt z rodziną pozwala poczuć się pewniej i sprawia, że czas spędzony na szteli biegnie szybciej.I najważniejsze: jedź do pracy w Niemczech z uśmiechem. Pozytywne nastawienie pomoże Ci przełamać pierwsze lody, a rodzina podopiecznego zacznie Cię postrzegać jako sympatyczną i ciepłą osobę.Interesuje Cię praca w niemieckiej opiece? Sprawdź najnowsze oferty na SenioPort: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *