Ośrodki leczenia uzależnień – jak wygląda terapia uzależnień?

Ośrodki leczenia uzależnień – jak wygląda terapia uzależnień?

Światowa organizacja zdrowia uznała uzależnienia np. od alkoholu za chorobę. Dlatego w całej Polsce powstają ośrodki leczenia uzależnień. To właśnie tam chory może zwrócić się, aby odejść od nałogu. Samodzielne próby zerwania ze szkodliwymi substancjami mogą nie dawać oczekiwanych rezultatów. Wyjście z choroby alkoholowej to bardzo trudna i niełatwa droga. Przy odpowiedniej pomocy i terapii pacjent może wrócić do normalnego życia w społeczeństwie. Jak to zrobić?

Alkoholizm - objawy choroby

Do najczęstszych uzależnień w Polsce można zaliczyć uzależnienie od alkoholu. Jest to psychiczna i fizyczna potrzeba ciągłego dostarczania organizmowi napojów procentowych. Osoba uzależniona nie kontroluje swojego stanu i znajduje każde wytłumaczenie na to, by sięgnąć po przysłowiowy kieliszek. Dodatkowo chory nie widzi żadnego problemu w swoim zachowaniu. Uważa, że to otoczenie stara jest źródłem problemu. Do objawów alkoholizmu można zaliczyć symptomy typowo psychiczne, takie jak: niestabilność emocjonalna, ciągła obojętność uczuciowa, częste wybuchy agresji, brak energii, niezdolność do normalnej komunikacji, zaburzenia pamięci, niechęć do brania odpowiedzialności, wahania nastrojów, stany lękowe,  nieracjonalne postrzeganie rzeczywistości. Kolejny typ to objawy fizyczne, czyli: drżenie mięśni, wymioty, nadciśnienie, częste bóle głowy, osłabienie, złe samopoczucie. Co ważne wszystkie objawy momentalnie znikają, gdy alkoholik dostarczy organizmowi kolejną porcję substancji uzależniającej. Alkoholizm jest schorzeniem pierwotnym, to znaczy, że prowadzi do innych chorób, np. do cukrzycy czy marskości wątroby, a w konsekwencji do śmierci.

Uzależnienie - jak je leczyć

Uzależnienie od alkoholizmu można leczyć. Osoba do końca życie będzie chora, jednak będzie miała możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania. W tym celu należy przeprowadzić skuteczną terapię w ośrodku leczenia uzależnień. Przeprowadzenie leczenia poprzedzone jest dokładną analizą zdrowia pacjenta. Osoba uzależniona musi przejść także detoks. Dzięki temu można rozpocząć terapię. Najczęściej przybiera ona postać zajęć grupowych. Podczas spotkań z psychologiem osoba chora uczy się panować nad swoimi emocjami, oraz ćwiczy asertywność. Spotkania z innymi chorymi pomagają ponownie wrócić do społecznego życia. Ośrodki leczenia uzależnień są reguły zlokalizowane w spokojnych miejscach. Dzięki temu pacjenci mogą powracać do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *