Pierwszy rower szosowy – no co zwrócić uwagę?

Pierwszy rower szosowy – no co zwrócić uwagę?

Jeżeli dopiero rozpoczynacie przygodę z szosą, doskonale trafiliście. Z naszego tekstu dowiecie się, na co należy zwrócić uwagę, jeżeli postanowiliście kupić pierwszy rower przeznaczony dla tego typu jazdy. Zachęcamy do lektury.

Podstawowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę

Ogromne znaczenie podczas wyboru nowego będzie miał jego rozmiar. Na różnych stronach internetowych uda nam się znaleźć ciekawe kalkulatory, które mogą nam pomóc dobrać odpowiedni rozmiar. Jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to, by był to kalkulator typowo przeznaczony do ramy szosowej. Pamiętajmy, że wielkość ramy roweru szosowego będzie różniła się od ramy MTB czy roweru miejskiego. Ponadto powinniśmy także zastanowić się, czy faktycznie interesujące nas modele posiadają geometrię roweru przeznaczonego na szosę, czy być może bardziej odpowiada nam geometria typu endurace. Dodatkowo powinniśmy się zastanowić, jaki materiał nas interesuje, z którego będzie wykonana rama. Na chwilę obecną na rynku znajdujemy dwa najpopularniejsze rodzaje, czyli aluminium i włókno węglowe. Pamiętajmy, że aluminiowe rozwiązania będą tańsze i niewątpliwie okażą się świetnym wyborem w przypadku pierwszego rodzaju. Karbon zaś zagwarantuje nam niższą wagę, lepiej tłumi do wydania i niejednokrotnie wyróżnia się większą estetyką. Szczególna ważna będzie także grupa napędu przeznaczona do roweru szosowego. Jeżeli mielibyśmy wymienić tutaj najbardziej popularnych producentów z pewnością byłaby to firma Shimano, Campagnolo czy SRAM. Oczywiście każda z tych firm oferuje nam także już na grupy osprzętu, różniące się pewnymi aspektami. Między innymi należy wymienić tutaj wagę, materiały, precyzję działania i rzecz jasna ceną. Kolejną istotną kwestią jest także wybór sposobu hamowania. Możemy wybrać hamulce szczękowe lub tarczowe. Pamiętajmy, że w ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się hamulce tarczowe, które są wybierane przez zawodowców, jak i amatorów. Wybory te są podyktowane już indywidualnymi względami, ale na początek możemy się zastanowić nad tym, w jakim terenie chcemy trenować, a także uwzględnić ewentualne kręte i niebezpieczne zjazdy. Pamiętajmy, że na nizinie czy innych trasach hamulce tarczowe mogą nie okazać się aż tak przydatne, co uważają niektórzy. W naszej ocenie jednak takie rozwiązanie będzie naprawdę dobrym pomysłem w każdych warunkach. Także na płaskim terenie skuteczne i szybkie hamowanie bywa niezwykle potrzebne i niejednokrotnie może uratować życie. Kolejnym aspektem jest wybór pedałów. Niektórzy zastanawiają się, czy na początek do roweru powinni zakupić pedały wpinane czy platformowe. Oczywiście możemy jeździć zarówno w jednym, jak i w drugim rozwiązaniu, ale niewątpliwie pedały wpinane zwiększa komfort jazdy. Taka decyzja pozostaje już kwestią indywidualną i możemy liczyć na to, że większość rowerów szosowych w sklepach sprzedawana jest bez pedałów.

Niezbędne wyposażenie każdego kolarza

Bez względu na to, jakie trasy planujecie pokonywać, a także czy jeździcie już od wielu lat, czy być może dopiero zaczynacie przygodę z rowerem, nie możemy zapominać o zakupie innych, niezwykle ważnych akcesoriów. Przydatny będzie oczywiście bezpieczny kask, wysokiej jakości buty, a także okulary. Koniecznie należy uwzględnić także zakup niezbędnych elementów garderoby kolarskiej. Jeżeli mówimy tutaj w sezonie kolarskim, mam na myśli miesiące od maja do końca września. Wtedy też przydatna będzie koszulka z krótkim rękawem, a także spodenki na rower. Musimy zainwestować także W odpowiednie skarpety, które zapewnią lepsze odprowadzenie potu z naszych stóp. Koniecznie należy zwrócić uwagę jednak na to, bo wybrane przez nią rozwiązania były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Oczywiście naturalne materiały nie będę miała tutaj prawa bytu. Odzież sportowa wykonana jest z materiałów syntetycznych, dzięki czemu dobrze odprowadza pot, zapewnia lepszy komfort termiczny w trakcie treningów oraz zdecydowanie szybciej schnie. Spodenki na rower oczywiście powinny być wyposażony w wysokiej jakości wkładkę, która powinna posiadać właściwości antybakteryjne. Dodatkowo warto wybierać tylko i wyłącznie te rozwiązania posiadające wygodne wszelki sprawiające, że ten element garderoby to zostanie na swoim miejscu nawet w trakcie intensywnego treningu. Jeżeli jesteśmy na etapie zakupu koszulki z krótkim rękawem, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona zamek na całej długości, została wyposażona w odpowiednie taśmy silikonowe zapewniające jej stałą pozycję w trakcie jazdy oraz praktyczne kieszonki. Podsumowanie Należy sobie zdawać sprawę z tego, że inwestycja w rower niejednokrotnie wiąże się ze sporym wydatkiem. Jednak oprócz tego należy przygotować się także na zakup odzieży kolarskiej i innych dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *