Przygotuj mieszkanie na narodziny dziecka

Przygotuj mieszkanie na narodziny dziecka

Pojawienie się nowego członka rodziny zawsze wnosi w życie domowników sporo zmian. Reorganizacji wymaga nie tylko rozkład dnia rodziców nowonarodzonego dziecka, ale także wygląd i wyposażenie mieszkania. Niektóre ze zmian można wprowadzić już wtedy, gdy dziecko zostanie przywiezione ze szpitala do domu, inne warto wdrożyć znacznie wcześniej. Konieczny jest też zakup akcesoriów i mebli, niezbędnych do opieki nad maleństwem. Narodziny dziecka zawsze powinny być ważnym i radosnym wydarzeniem, niezależnie od tego, czy rodzi się pierworodny członek rodziny, czy dziecko, które ma już starsze rodzeństwo. W przypadku konieczności zaopatrzenia maluszka w niezbędne akcesoria mogą zachodzić pewne różnice. Kolejne dziecko może bowiem odziedziczyć łóżeczko i wózek po starszym rodzeństwie, pod warunkiem, że te są nadal sprawne i gwarantują jego bezpieczeństwo. Osoby, które zostają rodzicami po raz pierwszy, będą miały na głowie znacznie więcej sprawunków. Powinny też pamiętać o przystosowaniu mieszkania do potrzeb maluszka.

Mieszkanie a narodziny dziecka

W oczekiwaniu na narodziny dziecka wielu rodziców decyduje się na odświeżenie mieszkania. Niewielki remont można wykonać pod warunkiem, że nie zaszkodzi on maluszkowi, ani noszącej go pod sercem przyszłej mamie. Jeśli rodzice decydują się na malowanie ścian, powinni to zrobić jeszcze przed narodzinami dziecka, wykorzystując farby bezpieczne dla maluszka i jego mamy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zaaranżowanie dla niemowlęcia osobnego pokoju, w którym oprócz mebli dla dziecka będzie mogło stanąć większe łóżko dla mamy. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to miejsce dla dziecka należy wygospodarować w sypialni rodziców. Powinno w nim stanąć łóżeczko niemowlęce, do którego wygodny dostęp należy zapewnić przynajmniej z dwóch stron. Zamiast łóżeczka rodzice mogą zdecydować się na kołyskę. Oczywiście nie są to jedyne akcesoria, w jakie należy się zaopatrzyć. Warto przygotować też miejsce do pielęgnacji maluszka, w którym znajdzie się przewijak. Tuż obok niego należy umieścić czyste pieluszki oraz nawilżane chusteczki, by łatwo sięgnąć po nie podczas przewijania. Konieczny będzie też zakup wanienki. Opcjonalnie rodzice mogą zdecydować się na: elektroniczną nianię, podgrzewacz do butelek i wiele innych akcesoriów.

Bezpieczeństwo dziecka

Mieszkanie warto urządzić w taki sposób, który zagwarantuje bezpieczeństwo dziecka. Choć noworodek początkowo nie przemieszcza się jeszcze samodzielnie, a czas spędza głównie na spaniu i jedzeniu, to dość szybko ulegnie to zmianie. Po upływie kilku miesięcy dziecko będzie już siadać, raczkować, a nawet stawać. Zainteresowane otaczającą rzeczywistością będzie też sięgać po różne przedmioty i poznawać je nie tylko poprzez dotyk, ale również poprzez branie do ust. Dlatego warto zadbać o to, by w zasięgu jego rączek nie było przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych. Takich, którymi dziecko mogłoby się zadławić lub zaszkodzić sobie w inny sposób. Co więcej, należy uważać też na to, by raczkujący po podłodze maluszek nie zrzucił na siebie czegoś ze stołu lub z szafki. Dlatego czasem lepiej jest zrezygnować z obrusów i serwetek, za które łatwo będzie mu pociągnąć. Innym zagrożeniem może być ciekawskie zaglądanie do gniazda elektrycznego i wkładanie tam swoich paluszków. Na szczęście gniazda można zabezpieczyć specjalnymi zaślepkami. Jak widać, sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka jest całkiem sporo. Odpowiednio przygotowani na nie rodzice doskonale poradzą sobie w nowej roli. Do tego potrzebne są jednak stosowne akcesoria, meble i właściwa organizacja mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *