Artykuł Sponsorowany.
Diagnostyka obrazowa spełnia obecnie wiele ważnych funkcji w poszczególnych dziedzinach stomatologii. Badania tego typu stają się coraz bardziej nowoczesne, co niweluje potrzebę korzystania z uciążliwych, długotrwałych i nierzadko bolesnych procedur. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku periodontologii, która w znacznej mierze skupia się na chorobach przyzębia. Technologie cyfrowe pozwalają na odpowiednio wczesne rozpoznanie tego rodzaju schorzeń, a tym samym umożliwiają szybkie podjęcie leczenia.
Diagnostyka radiologiczna i tomografia komputerowa
Badanie obrazowe radiologiczne pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu zębów, korzeni, kanałów, struktur przylegających czy też kości szczęki i żuchwy. Diagnostyka na podstawie zdjęcia RTG pomaga w rozpoznaniu różnych zmian patologicznych i dolegliwości jamy ustnej, takich jak choroby dziąseł i przyzębia. Badanie standardowo wykonuje się przed leczeniem zachowawczym i kanałowym, a także w przypadku dolegliwości bólowych. RTG umożliwia specjaliście podjęcie decyzji o sposobie leczenia. Periodontolog może wykonać dodatkowe zdjęcia rentgenowskie po zakończeniu terapii, co ma na celu ocenę procesu gojenia się. Innym rodzajem badania obrazowego jest tomografia komputerowa, która pozwala również na obrazowanie tkanek miękkich. Technologia ta efektywnie przedstawia struktury kostne twarzoczaszki, dzięki czemu znacząco usprawnia proces diagnostyczny i ułatwia dobór właściwych metod terapeutycznych. Jeżeli zwykłe badanie nie umożliwia dokładnej oceny stanu zębów i ich otoczenia, specjalista może zadecydować o wykonaniu obrazu trójwymiarowego. Taka metoda pozwala na sprawne rozpoznanie nawet niedużych ubytków czy stanów zapalnych, a na podstawie wyników przeprowadzane jest leczenie periodontologiczne. Tomografia komputerowa jest metodą bezpieczną, ze względu na minimalną dawką promieniowania rentgenowskiego.

RTG cefalometryczne
W periodontologii zastosowanie znajduje RTG cefalometryczne, która ma kluczowe znaczenie w przypadku diagnostyki pod kątem leczenia ortodontycznego. Badanie to pozwala bowiem na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego czaszki w pozycji bocznej, co umożliwia dokładną weryfikację stanu kości, podniebienia, zatok przynosowych oraz tkanek miękkich i twardych. Projekcja taka pomaga w ocenie wieku kostnego pacjenta, a także zapewnia precyzyjny wgląd w przyczyny anatomiczne wad zgryzu. Badanie RTG cefalometryczne sprawdza się zarówno jako element zaplanowanego procesu leczenia, jak i na etapie kontroli. Metoda ta jest szczególnie zalecana np. przed planowaną implantacją, w której specjalizuje się chociażby
dr Wojciech Krajewski. Nowoczesna aparatura do RTG sama w sobie jest bardzo zaawansowana, dzięki czemu pozwala na wyświetlanie bezpośrednie obrazu na ekranie monitora. Zdjęcia wykonane podczas badania mogą być poddane dodatkowej obróbce cyfrowej.
Zdjęcia ortopantomograficzne OPG
W diagnostyce obrazowej wykorzystuje się również zdjęcia panoramiczne, czyli ortopantomograficzne OPG. Za pomocą tej metody da się rozpoznać zróżnicowane choroby dziąseł i zębów, a także inne zmiany w jamie ustnej. Ortopantomogram znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce i jest wykonywany za pomocą pantomografu w technice ortoradialnej. W metodzie tej promień padający na kliszę przechodzi przez każdy ząb, co odbywa się prostopadle do krzywizny wyrostka zębodołowego w danym obszarze. Pacjent musi przed wykonaniem badania usunąć biżuterię i wszelkie metalowe elementy odzieży, a także zdjąć okulary czy soczewki kontaktowe. Do przeprowadzenia diagnostyki służy specjalny aparat, który rejestruje panoramiczny obraz całej jamy ustnej. Dobry periodontolog może na podstawie takiego badania wykryć różne ubytki czy stany zapalne, a także uzyskać kompleksowy wgląd w stan zębów, stawów skroniowych, zatok szczękowych oraz kości żuchwy i szczęki. Zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe również wykonuje dr Wojciech Krajewski, do którego można się zwrócić w przypadku paradontozy czy zapalenia przyzębia. Wizyta u periodontologa pomaga w ocenie progresji chorób, a także ich stabilizacji i zatrzymaniu.