Szafy kartotekowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Szafy kartotekowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mimo, że od wielu lat żyjemy w erze komputeryzacji i dane zwykle przechowujemy na nośnikach cyfrowych, wiele firm musi przechowywać akta w tradycyjnej, papierowej formie. Aby zachować nienaganny porządek w papierach, warto zdecydować się na funkcjonalne i praktyczne szafy kartotekowe. Zakup warto dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Na co należy zwrócić uwagę gdy wybieramy szafy kartotekowe?

Format dokumentów

Kluczowe znaczenie ma format akt, które musimy odpowiednio uporządkować i zarchiwizować. Szuflady w szafach kartotekowych posiadają uniwersalne rozmiary do przechowywania dokumentów w formacie: A3, A4, A5, B5. Oczywiście możemy wybrać specjalistyczne szafy dostosowane do niestandardowych rozmiarów. Jednolite szafy kartotekowe obsługują jeden, wybrany format. Często wybierane są także szafy uniwersalne, w których każda szuflada odpowiada innemu formatowi akt.

Dodatkowe zabezpieczenia szafy kartotekowej

W szafach kartotekowych często przechowywane są poufne dokumenty oraz dane osobowe wymagające odpowiedniej ochrony. W związku z tym, wiele przedsiębiorstw potrzebuje szaf zamykanych na centralny zamek. Warto nadmienić, że nie jest to standard w wielu modelach. Jeśli właściwa ochrona przechowywany akt leży nam szczególnie na sercu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczone są szuflady.

Wygoda i funkcjonalność

Nierzadko zdarza się, że musimy wygrzebać ważne dokumenty schowane do szafy kartotekowej. Priorytetem w takiej sytuacji jest wygoda użytkowa. Czy szuflady są wyposażone w dodatkowe przegródki oraz akcesoria, które ułatwią nam znalezienie poszukiwany akt? Kolejnym istotnym czynnikiem są wygodne prowadnice, które niezależnie od ciężaru akt pozwalają na swobodne poruszanie szufladą bez wysiłku. Tutaj należy także wspomnieć o maksymalnym udźwigu. Szuflady w metalowych szafach kartotekowych są w stanie przechować nawet kilkadziesiąt kilogramów akt. Prowadnice powinny być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Pierwsze zapobiega wypadnięciu szafy przy gwałtownym pociągnięciu. Drugie natomiast pozwala na równoczesne otworzenie tylko jednej szuflady. To wszystko przekłada się na większą funkcjonalność wybranej szafy kartotekowej. Wiele modeli posiada dodatkowe stopki, które można dostosować do nierównej powierzchni. W ten sposób wyeliminujemy problem samoczynnie otwierających się szuflad.

Estetyka wnętrza

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość dostosowania konkretnej szafy do estetyki pomieszczenia. Warto wybrać egzemplarze dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Sprzedawca powinien również oferować możliwość wyboru innych kolorów w przypadku boków oraz wierzchu szafy. Dzięki temu, szafy kartotekowe dobrze wpiszą się w eleganckie powierzchnie biurowe.

Gdzie możesz kupić solidne szafy kartotekowe?

Jeśli wszystkie z wyżej wymienionych aspektów są dla Ciebie szczególnie istotne, funkcjonalne i solidne szafy kartotekowe dostosowane do swoich potrzeb możesz zamówić w tym miejscu: https://www.wyposazeniegaudia.pl/cat/szafy-kartotekowe/. Szeroki asortyment oraz wiele dodatkowych opcji sprawi, że wybrany przez Ciebie model idealnie sprosta Twoim oczekiwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *