Twoje dziecko ma wysokie podbicie stopy? Sprawdź jakie buty wybrać

Twoje dziecko ma wysokie podbicie stopy? Sprawdź jakie buty wybrać

Dobór odpowiedniego obuwia ma ogromne znaczenie dla komfortu dziecka, a także prawidłowego rozwoju jego stópek. Tylko i wyłącznie dobrze dobrane buciki dziecięce mogą zapewnić wygodę podczas chodzenia, a także odpowiednią przestrzeń we wnętrzu buta.

Rodzaje podbicia

Podbicie stopy jest odpowiedzialne za utrzymanie całego ciała w stabilnej pozycji i w dużej mierze wpływa na motorykę podczas chodzenia. Można wyróżnić niskie, normalne lub wysokie podbicie, przy czym to pierwsze może wiązać się z płaskostopiem. W razie wątpliwości jakie podbicie ma dziecko, można przeprowadzić bardzo prosty, a przy tym zabawny dla malucha test. Wystarczy pomalować jego stopę farbką i odbić ją na kartce papieru. Jeśli część stopy pomiędzy piętą a palcami będzie wąska, mamy do czynienia z wysokim podbiciem. Jeżeli natomiast ta część jest właściwie równie szeroka co pozostałe fragmenty stopy, warto udać się do lekarza, gdyż możemy mieć do czynienia z płaskostopiem.

Dlaczego dopasowane obuwie jest tak ważne?

Dobrze dobrane obuwie to nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Stopy o wysokim podbiciu są nieco bardziej wymagające jeśli chodzi o dobór odpowiedniego obuwia, w związku z czym warto zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię. Dlaczego jest to tak istotne? W dużej mierze chodzi oczywiście o komfort dziecka, jednak dodatkowo - niewłaściwie dobrane obuwie może powodować schorzenia w obrębie stawów oraz więzadeł. Tym samym niestety może dojść do zwyrodnień kręgosłupa, co sprawia że prawidłowy dobór bucików ma ogromne znaczenie.

Jak wybrać buty letnie na wysokie podbicie?

Letnie obuwie na stópki z wysokim podbiciem powinno być maksymalnie lekkie, a przy tym oferować możliwość optymalnego dopasowania do szerokości stóp. Dlatego też szczególnie polecane są modele zapinane na rzep: dają one bowiem możliwość swobodnego dostosowania bucika do potrzeb ich małego użytkownika. Na szczęście - większość letnich sandałków jest zapinana właśnie w ten sposób. W przypadku najmłodszych dzieci z wysokim podbiciem odradza się kupowanie bucików bez możliwości takiej regulacji - na przykład japonek czy klapków. O ile chwilowe nałożenie takiego obuwia na przykład na basen nie zrobi oczywiście dziecku krzywdy, to na dłuższą metę może okazać się szkodliwe.

Jakie buty dla dziecka na zimę?

Podobnie jak w przypadku obuwia letniego, również modele zimowe powinny posiadać możliwość regulacji szerokości. Dobrym wyborem są trzewiki czy kozaki zapinane na rzep, jednak w razie braku możliwości dopasowania obuwia z tego typu - można pokusić się również o przymierzenie butów wiązanych. Jak widać, dobór odpowiednich bucików nie jest wcale taki trudny. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi informacjami, dzięki którym podjęcie decyzji jeśli chodzi o krój obuwia będzie zdecydowanie prostsze. Dodatkowo, nic nie zastąpi przymiarki: teoria teorią, jednak każde stópki różnią się nieco od innych, co oznacza, że teoretycznie perfekcyjny dla jednych nóżek model obuwia - okaże się kompletnie nietrafiony dla innych stóp. Dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto przymierzyć kilka modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *