Zakup roweru przez internet – na co zwrócić uwagę?

Zakup roweru przez internet – na co zwrócić uwagę?

Korzystne ceny i szeroki wybór produktów sprawiają, że przez internet kupuje dziś prawie każdy. Bez większego zastanowienia zamawiamy ubrania, kosmetyki i książki, ale już niekoniecznie rowery. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić jednoślad w sklepie internetowym, przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby zakupy były bezpieczne i udane.

Wady i zalety kupowania przez internet

Bez wątpienia największa wadą zakupów przez internet jest brak możliwości dotknięcia, przymierzenia i przetestowania wybranego sprzętu. Wprawdzie producenci podają tabele wymiarów dla swoich rowerów, ale każdy z nas ma nieco inne proporcje ciała, więc dopasowanie ramy bywa czasem trudne. Na szczęście każdy produkt kupiony przez internet można zwrócić, oczywiście pod warunkiem, że nie był używany. W przypadku tak dużego sprzętu jak rower pakowanie i wysyłka mogą być jednak nieco uciążliwe. Przejdźmy do zalet kupowania roweru online. Jest ich całkiem sporo, pod warunkiem, że korzystamy z usług renomowanego sklepu. Najważniejsze z nich to niższa cena oraz duży wybór szczegółowo opisanych produktów. Zakupy można spokojnie przemyśleć, siedząc w wygodnym fotelu, a zamówiony rower jest dostarczany prosto pod nasze drzwi. Dla osób mieszkających poza dużymi aglomeracjami jest to często jedyny sposób na zakup wymarzonego sprzętu, bez organizowania wycieczki do najbliższego miasta.

Wybierz rower dopasowany do swoich potrzeb

Niezależnie od tego, gdzie planujesz kupić rower, przed rozpoczęciem poszukiwań musisz szczerze odpowiedzieć na pytanie, gdzie i w jakim celu będziesz z niego korzystać. W końcu model typowo górski nie zapewni komfortu podczas jazdy do pracy, a miejski nie sprawdzi się na wyboistym terenie. Za najbardziej uniwersalne uznaje się rowery crossowe lub trekkingowe, które sprawdzają się w mieście i podczas weekendowych wycieczek. Duże znaczenie ma również rozmiar ramy, więc warto skorzystać z tabeli i kalkulatorów na stronie sklepu lub producenta. W przypadku wątpliwości warto omówić swoje potrzeby z obsługą sklepu.

Sprawdź, jakie wyposażenie obejmuje cena

Poszczególne elementy osprzętu rowerowego, np. przerzutki, piasta czy hamulce, często pochodzą od różnych producentów. Przed zakupem warto poczytać opinie na temat danej marki. Najlepiej wybierać osprzęt renomowanych firm, takich jak Shimano czy SRAM. Wysoka cena roweru z komponentami niewiadomego pochodzenia powinna wzbudzić podejrzenia. Kolejna ważna kwestia to dodatkowe akcesoria. Zastanów się, które z nich są Ci naprawdę potrzebne. Może się okazać, że lepiej kupić „goły” rower i samodzielnie go doposażyć niż niepotrzebne dopłacać za koszyk, z którego i tak nie będziesz korzystać.

Nie zapominaj o wadze

Waga roweru ma duże znaczenie zarówno podczas podjeżdżania pod górkę czy wnoszenia roweru po schodach. Parametr ten jest ściśle związany z ceną i w większości przypadków optymalnym rozwiązaniem będzie rama wykonana z lekkiego aluminium. Jeśli opis roweru nie zawiera informacji na temat wagi, warto skontaktować się ze sklepem, aby dopytać o szczegóły.

Poszukaj opinii o sklepie

Oszustwa podczas zakupów internetowych zdarzają się coraz rzadziej, ale lepiej dmuchać na zimne. Przed opłaceniem zamówienia poszukaj w internecie opinii na temat wybranego sklepu i sprawdź profile firmy na portalach społecznościowych. Jedna negatywna opinia wśród setek pozytywnych to jeszcze nic strasznego, ale jeśli jest ich znacznie więcej, przemyśl zakupy w innym miejscu. Kolejna ważna kwestia to koszty wysyłki. Niektóre sklepy kuszą niskimi cenami, po to, aby doliczyć sporą kwotę za dostarczenie towaru.

Zapytaj o stan, w jakim zostanie wysłany rower

Większość sklepów oferuje dostawę wstępnie złożonego i wyregulowanego roweru. W takiej sytuacji po odebraniu przesyłki najczęściej wystarczy dokręcić pedały, kierownicę oraz przednie koło. Warto jednak dopytać, w jakim stanie rower zostanie wysłany. Jeśli dotrze do nas w częściach, samodzielnie złożenie może się wiązać z utratą gwarancji. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w serwisie lub sklepie danej marki oraz pokrycie kosztów związanych ze złożeniem roweru.

Sprawdź stan przesyłki przy kurierze

Po odebraniu przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera. Jeśli zauważysz powstałe w trakcie transportu uszkodzenia, poproś o spisanie protokołu, który będzie podstawą późniejszej reklamacji w firmie przewozowej. W przypadku innych wad roweru, jak najszybciej skontaktuj się ze sklepem w celu zwrotu lub wymiany zakupionego sprzętu.

Pamiętaj o swoich prawach

Zgodnie z prawem każdy produkt zakupiony przez internet można zwrócić w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny. Niektóre sklepy wychodzą naprzeciw swoim klientom, dodatkowo wydłużając ten okres. Jeśli rower ma zły rozmiar lub z innego powodu nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz go zwyczajnie odesłać, pod warunkiem, że nie był używany. W takiej sytuacji koszty przesyłki musisz pokryć we własnym zakresie, chyba że regulamin sklepu mówi inaczej.

Zachowaj kartę gwarancyjną i dowód zakupu

Pamiętaj, że podstawą każdej reklamacji jest dowód zakupu, więc schowaj fakturę lub paragon w bezpiecznym miejscu. Upewnij się, że wraz z rowerem otrzymałeś kartę gwarancyjną zawierającą datę kupna, markę, model, rozmiar, numer ramy oraz pieczątkę i podpis sprzedawcy. W przypadku wstępnie złożonego roweru, powinno się w niej znaleźć również potwierdzenie wykonania przeglądu zerowego, bez którego producent może nie uznać reklamacji. Planujesz zakup roweru? Sprawdź ofertę lulagoga.pl! Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą wybrać rower dopasowany do Twoich potrzeb. Na lulagoga.pl/blog znajdziesz więcej porad dotyczących wyboru odpowiedniego modelu. Zdjęcia: unsplash.com, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *