Zatoki odgrywają ważną rolę w organizmie, jednak są też podatne na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, które mogą wywoływać różne choroby. Stan zapalny zatok jest bardzo uciążliwą dolegliwością, której towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów, w tym uczucie zatkanego nosa, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz ból, który ma tendencję do nasilania się przy pochylaniu. Przy wspomnianych dolegliwościach ulgę mogą przynieść domowe sposoby oraz leki na ból zatok dostępne bez recepty. Nie w każdym przypadku będą one jednak wystarczające, a wówczas niezbędna jest pomoc specjalisty. Co należy wiedzieć o bólu zatok i sposobach walki z nim? Więcej informacji można znaleźć w poniższym artykule.
Skąd się bierze i jak wygląda ból zatok?
Człowiek posiada cztery pary zatok przynosowych (klinowe, czołowe, sitowe i szczękowe). Zatoki są połączone z jamą nosową i pełnią ważną funkcję. Są to puste przestrzenie, które odpowiadają za oczyszczanie wdychanego powietrza, a także jego nawilżanie i ogrzewanie, poza tym biorą udział w wyrównywaniu różnicy ciśnień.
Chore zatoki to nierzadko występujący problem – infekcyjne przyczyny zapalenia zatok można podzielić na wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Do stanu zapalnego zatok może też prowadzić alergia. Stan zapalny zatok wiąże się z obrzękiem ich śluzówki, co znów stanowi blokadę dla wydzieliny, która nie może się z nich swobodnie wydostawać i staje się pożywką dla bakterii.
Raczej ciężko przeoczyć, że pacjent ma problemy z zatokami. Przede wszystkim jednym z charakterystycznych objawów jest ból zatok. Najczęściej pacjenci opisują ból zatok jako tętniący czy pulsujący, a także jako rozpierający i przeszywający. Ten rodzaj bólu ma ponadto to do siebie, że nasila się, kiedy pochylamy głowę. Przy problemach z zatokami niejednokrotnie występują również inne objawy. Można do nich zaliczyć:
- uczucie zatkanego nosa,
- osłabiony węch,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- odkrztuszanie wydzieliny,
- kaszel.
Co pomaga na ból zatok? Leki bez recepty
Objawów zapalenia zatok nie powinno się lekceważyć. Już przy początkowych dolegliwościach można sięgnąć po dostępne bez recepty
leki na ból zatok. W takich preparatach znajdziemy zwykle nie tylko składniki o działaniu typowo przeciwbólowym (ibuprofen czy paracetamol), ale również składniki, które pomogą przy innych objawach związanych z zapaleniem zatok. Dobrym przykładem jest chlorowodorek pseudoefedryny o działaniu obkurczającym ściany naczyń krwionośnych.
Bardzo pomocne na problemy z zatokami są również irygacje.
Do płukania nosa i zatok można wybrać roztwory izotoniczne i hipertoniczne soli. Roztwór izotoniczny pomaga oczyszczać nos i zatoki oraz działa na nie nawilżająco. Roztwór hipertoniczny natomiast ma taką zaletę, że działa obkurczająco, pomagając zredukować obrzęk śluzówki i udrażniając zatkany nos. Na zatoki można też stosować inhalacje. Polecane są ponadto leki na zatoki na bazie wyciągów roślinnych, które działają poprzez rozrzedzenie zalegającego śluzu oraz zmniejszenie obrzęku śluzówki.
Jak sobie radzić z bólem zatok? Domowe sposoby
Na problemy z zatokami mogą również okazać się pomocne domowe sposoby. Szczególnie polecane są ciepłe okłady na zatoki, które przynoszą ulgę przy dolegliwościach bólowych, a przy tym działają udrażniająco. Można wykorzystać ciepły ręcznik, ale dobrze sprawdzają się też okłady z ciepłą solą leczniczą. Przy problemach z zatokami koniecznie należy pilnować również picia odpowiedniej ilości płynów każdego dnia, a także dobrego nawilżenia powietrza, w którym przebywa chory. W sezonie grzewczym bardzo dobrze sprawdza się ustawiony w pokoju nawilżacz – można do niego (jeśli producent urządzenia dopuszcza taką opcję) dodać kilka kropel olejku eterycznego, co pozwoli udrożnić nos i zatoki.
Niezawodne są też tzw. „parówki”, czyli inhalacje nad miską z ciepłą wodą – dodanie kilku kropel olejku eterycznego do miski również jest polecane.
Jeśli leki bez recepty i domowe sposoby okażą się nieskuteczne, by uporać się z problemem z zatokami lub wręcz dolegliwości będą się nasilać, należy zgłosić się do lekarza. Wizyty u lekarza nie powinno się odkładać, gdyż może dojść do groźnych powikłań zapalenia zatok.