Suplementacja diety: 3 rzeczy, o których rzadko się mówi

Suplementacja diety: 3 rzeczy, o których rzadko się mówi

Z pewnością wiesz, co to jest suplement diety? Podobnie kojarzysz działanie poszczególnych witamin i składników mineralnych. Niemniej jednak, czy wiesz, które suplementy diety są lepiej przyswajalne albo, że warto zwrócić uwagę na obecność substancji wypełniających?

Jak rozpoznać dobrze przyswajalne suplementy diety?

Przez przyswajalność suplementów diety rozumie się zdolność wykorzystania danej substancji przez organizm. Na to, czy dana witamina lub składnik mineralny dobrze się wchłonie, ma wpływ szereg składników, m.in. to, czym je popiliśmy i czy spożyliśmy je razem z posiłkiem, ważna jest również pora dnia i postać chemiczna danego związku. Na ten ostatni czynnik szczególnie warto zwrócić uwagę, gdy sięgamy po suplementy diety. Wiadomo bowiem powszechnie, że pewne formy wykazują większą przyswajalność i wchłanianie przez nasz organizm.   Dla przykładu, lepszą biodostępność wykazuje:
  • suplementacja cynku w postaci cytrynianu cynku pochodzenia organicznego niż nieorganicznego,
  • metylowana forma witaminy B12 niż niemetylowana,
  • magnez w formie cytrynianu.
Takie dobrze przyswajalne postacie chemiczne składników wykorzystują suplementy diety Pure4Me/

Jak długo stosować suplementację? To zależy…

Suplementacja diety zalecana jest wówczas, gdy nie dostarczamy sobie odpowiednich składników mineralnych i witamin wprost z pożywienia lub gdy występują dodatkowe okoliczności, dlatego nie ma jednej ogólnej zasady co do długości jej stosowania. Choć w Internecie często krążą opinie, że dany suplement powinno się stosować minimum 30 dni, a najlepiej 3 miesiące, to odpowiedzi powinien nam dostarczyć lekarz lub specjalista dietetyk.   Istnieją jednak pewne ogólne rekomendacje, co do niektórych suplementów. Przed użyciem każdego z nich, warto się z  nimi zaznajomić. Dla przykładu, suplementacja witaminy D3 od września do kwietnia jest rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia, a suplementacja kwasu foliowego od 4 tygodnia przed ciążą do jej 3 miesiąca przez Instytut Matki i Dziecka.

Zdrowe suplementy diety nie zawierają cukru ani wypełniaczy

Na koniec ważna, acz często pomijana kwestia: zdrowa suplementacja obywa się bez cukru i zbędnych substancji wypełniających. Żeby to sprawdzić, wystarczy zajrzeć na etykietę lub ulotkę preparatu, po jaki sięgamy. To, czy suplementy diety są słodzone bezpieczną dla zdrowia stewią i ksylitolem, czy też mniej korzystnym dla zdrowia cukrem, powinno być tam jasno zaznaczone. Podobnie warto też sprawdzić, czy nasz suplement zawiera substancje wypełniające, takie jak celulozę albo laktozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *