Główne objawy zaburzeń w zakresie przewodnictwa nerwowego

Główne objawy zaburzeń w zakresie przewodnictwa nerwowego

Badania przewodnictwa nerwowego to podstawa w diagnostyce schorzeń związanych z zaburzeniem pracy nerwów obwodowych i mięśni. Szczególną rolę odgrywają badania EMG (elektromiograficzne) oraz ENG (elektroneurograficzne). W artykule wyjaśniamy, na czym one polegają oraz piszemy o wskazaniach i objawach, które mogą świadczyć o konieczności przeprowadzenia tych testów.

Czym są badania ENG i EMG?

Badania przewodnictwa nerwowego ENG i EMG mają na celu sprawdzenie czynności mięśni i nerwów obwodowych. To pierwsze – badanie elektroneurograficzne – ocenia czynność nerwów za pomocą specjalnych elektrod. Pomaga ono zdiagnozować choroby neurologiczne, zlokalizować uszkodzone nerwy, a nawet określić dynamikę procesu chorobowego. Badanie EMG (elektromiograficzne) służy z kolei do kontroli reakcji mięśnia na bodziec elektryczny doprowadzany za pomocą elektrody igłowej. EMG ocenia też funkcję połączeń nerwowych. Ze względu na konieczność wprowadzenia igły do mięśnia, procedura może być nieprzyjemna, jest to jednak kwestią indywidualną. Zdecydowana większość pacjentów dobrze znosi badanie, a trzeba dodać, że elektrody igłowe są znacznie cieńsze niż igły stosowane np. przy pobieraniu krwi.

Wskazania do badań ENG i EMG

Elektroneurografię zaleca się w przypadku podejrzenia neuropatii, to znaczy zwyrodnienia i uszkodzenia nerwów. Do takiej sytuacji dochodzi zwykle w przypadku niektórych chorób reumatoidalnych, zatruć, a także cukrzycy oraz zespołu cieśni nadgarstka. ENG wykonuje się również przy podejrzeniu miastenii. Natomiast wskazaniem do przeprowadzenia badania EMG są choroby związane z uszkodzeniem nerwów na skutek nacisku, zespoły korzeniowo-szyjne i lędźwiowo-krzyżowe (np. rwa kulszowa). Elektromiografia pozwala także na diagnostykę dystrofii mięśniowych, rdzeniowego zaniku mięśni oraz stwardnienia bocznego zanikowego. Badanie czynności nerwów i mięśni można wykonać w Gdańsku i Gdyni w gabinecie Dobra Diagnostyka. Poradnia przeprowadza również m.in. badania EEG i badania gęstości kości (densytometrię).

Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach przewodnictwa nerwowego? 

Do najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na schorzenia związane z nieprawidłową czynnością nerwów i mięśni zalicza się:
  • drętwienie i mrowienie palców,
  • pogorszenie sprawności chodu i rąk,
  • drętwienie wokół ust i języka,
  • zaniki mięśniowe i skurcze mięśni.
Oprócz powyższych, na konieczność wykonania badań ENG/EMG mogą wskazywać także bóle kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego oraz zaburzenia mowy i połykania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *