Palenie papierosów a kondycja skóry. Czy rzucenie palenia poprawia urodę?

Palenie papierosów a kondycja skóry. Czy rzucenie palenia poprawia urodę?

Nałóg tytoniowy wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie i kondycję organizmu, ale także na wygląd.  Dym z papierosów uszkadza komórki skóry, przez co szybciej się starzeje i traci naturalny blask. W jaki sposób dokładnie się to dzieje i czy stan cery może poprawić się po rzuceniu palenia?

Wpływ palenia papierosów na cerę

Dym papierosowy obok promieniowania UV jest czynnikiem, który najczęściej wywiera negatywny wpływ na kondycję skóry. Związek palenia ze zmianami widocznymi bezpośrednio na skórze obejmuje przede wszystkim przyspieszone pojawianie się zmarszczek, w szczególności mimicznych, a także ziemistość cery. Na skutek działania toksycznych składników dymu tytoniowego staje się ona matowa, pozbawiona blasku oraz wyraźnie przesuszona. Istnieje także określenie "zmarszczki palacza". Są to bruzdy mimiczne, które powstają na skutek częstego ściągania ust w literę U. Pojawiają się nie tylko wokół warg, ale także od linii nosa do kącików ust. Regularna ekspozycja na dym tytoniowy, a także nikotyna sama w sobie powoduje degradację kolagenu i przyczynia się do uszkadzania włókien, co z kolei przyczynia się do wiotczenia skóry na twarzy i całym ciele. Charakterystyczne są także przebarwienia oraz teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne (tzw. pajączki), widoczne przede wszystkim na policzkach i wokół nosa, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Są one objawem zaburzeń układu krążenia, mogą się pojawić także na nogach.

Palenie papierosów a poziom witamin i minerałów

Stan skóry w dużej mierze zależy także od odpowiedniego poziomu witamin, w szczególności E, D oraz A. Nałóg papierosowy sprawia, że ich poziom w organizmie mocno spada, a niedobory mogą prowadzić do zaniku elastyczności skóry oraz spowolnienia procesów regeneracji skóry. Oksydacyjne działanie dymu tytoniowego przyczynia się także do uszkadzania wiązań białkowych oraz lipidowych, a także zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych oraz zmian bakteryjnych (trądziku).

Czy rzucenie palenia poprawi wygląd cery?

Nie wszystkie zmiany na skórze, które są efektem nałogu tytoniowego, są odwracalne. Niemniej jednak niektóre z nich można skutecznie zatrzymać lub cofnąć. Przede wszystkim cera palacza po zerwaniu z nałogiem staje się bardziej nawilżona, a także elastyczniejsza. Jest to długi proces, jednak już po ok. 1,5 miesiąca można wyraźnie zauważyć pozytywne zmiany. Rzucenie palenia przywraca także prawidłowe krążenie krwi, przez co można całkowicie zniwelować rozszerzone naczynka, a brak ekspozycji na dym tytoniowy przywraca skórze blask i zdrowy koloryt. Oczywiście warto dodatkowo stosować kosmetyki ukierunkowane na działanie regenerujące oraz przeciwstarzeniowe oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Bibliografia:
  1. J. Lis, A. Reich, J. Śliwińska: Analiza problemu nikotynowego wśród pacjentów z chorobami skóry, Dermatologia Kliniczna 2011, nr 13, s. 13-18.
  2. Wojas-Pelc A., Sułowicz J., Nastałek M., Szlaki działania UV, dymu papierosowego, estrogenów na proces starzenia się skóry; możliwości prewencji, Przegląd Lekarski 2008, nr 12 (65), s. 862-865.
  3. Banasiak E., Zasady pielęgnacji skóry osób narażonych na nikotynę, Kosmetologia estetyczna 2015, vol. 4, nr 3, s. 243-250.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *