Choroba wrzodowa występuje u około 5 do 10 proc. dorosłych osób. Niestety wiąże się ona z szeregiem nieprzyjemnych objawów takich jak piekący ból w nadbrzuszu i dołku podsercowym, zmęczenie, a także spadek masy ciała. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z takimi dolegliwościami są
leki na wrzody żołądka, choć zaleca się także szereg zmian jeśli chodzi o styl życia, aby doprowadzić do pełnego wyleczenia.
Jakie są przyczyny wrzodów żołądka?
Jeśli chodzi o czynniki ryzyka, które sprzyjają wrzodom żołądka, to należy wymienić przede wszystkim bakterię Helicobacter pylori. W praktyce nawet do 70 proc. przypadków choroby jest wynikiem właśnie jej działania, a do zarażenia nią zazwyczaj dochodzi drogą pokarmową.
Czynnikiem ryzyka, który w przypadku obecności tej bakterii dodatkowo podwyższa ryzyko choroby jest przewlekły stres.Wśród przyczyn wskazuje się też na nadmierne, niezgodne z dozwolonym dawkowaniem stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także dietę oraz czynniki genetyczne. Nie bez znaczenia pozostaje dodatkowo palenie tytoniu i co dodatkowo istotne, u palaczy choroba ma niestety częstszą tendencję do nawrotów.
Jak leczyć wrzody żołądka?
Jeśli przyczyną rzeczywiście jest obecność w organizmie Helicobacter pylori, wówczas konieczne jest przyjmowanie preparatów takich jak
leki na wrzody żołądka. Helicobacter pylori jest trudną do zwalczenia bakterią, istnieją jednak schematy terapii zakładające stosowanie dwóch, trzech, a nawet czterech leków jednocześnie i wśród nich są także inhibitory pompy protonowej. Przepisywane są dodatkowo antybiotyki, choć w ich przypadku absolutnie niezbędne jest zastosowanie pełnej, zalecanej przez lekarza dawki oraz nieprzerywanie kuracji.
Nieodzowna jest dodatkowo zmiana diety. Trzeba ograniczyć spożywanie przede wszystkim tych potraw, które w sposób znaczący potęgują wydzielanie soków żołądkowych. Chodzi tu m.in. o alkohol, buliony i kwaśne owoce.
Zaleca się też unikania produktów marynowanych, smażonych oraz zbyt pikantnych, które są ciężkostrawne oraz podrażniają śluzówkę, zwłaszcza tę uszkodzoną.Jakie produkty warto natomiast włączyć do diety? Przede wszystkim siemię lniane oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek, a także macerat i różnego rodzaju nasiona. Natomiast w przypadku owoców i warzyw powinny być one gotowane i podawane najlepiej w postaci rozdrobnionej oraz przetartej. Dzięki temu będą lekkostrawne, co w przypadku takiej choroby jest naprawdę istotne.
Ile trwa leczenie wrzodów żołądka?
Jeśli leki na wrzody żołądka są dobrze dobrane oraz stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, wówczas możliwe jest stosunkowo szybkie wyleczenie choroby (w praktyce antybiotykoterapia trwa od 7 do 10 dni). Przez około miesiąc trzeba przyjmować także preparaty zmniejszające kwasowość, dzięki którym rany szybciej się goją oraz możliwe jest szybsze ustąpienie nieprzyjemnych objawów.Jeśli natomiast nie stwierdzono obecności bakterii, wówczas wdrażane są tylko leki na nadkwasotę.
Absolutną podstawą do wyleczenia jest także zmiana diety oraz stylu życia, a im zmiany te będą lepsze oraz bardziej kompleksowe, tym szybsze złagodzenie objawów. Oczywiście nawet po wyleczeniu warto pozostawać pod opieką gastrologa, a także stosować możliwie jak najzdrowszą dietę. Wszystko po to, aby uniknąć nawrotu choroby, co niestety także może mieć miejsce.Jak widać leki na wrzody żołądka dobrane przez specjalistę to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z tą chorobą. Nie można nie doceniać także roli diety, która odgrywa istotną rolę jeśli chodzi o pracę całego układu trawiennego. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na inne czynniki, które często doprowadzają do występowania choroby, w tym na palenie tytoniu oraz spożywanie dużych ilości alkoholu.