Jak często powinno się kupować dziecku nowe buty?

Jak często powinno się kupować dziecku nowe buty?

Rozwój dziecięcych stóp to temat, który sprawia wiele trudności ogromnej liczbie rodziców. Dlatego warto wiedzieć, jak często kupować dziecku nowe buty, a także – czym grozi noszenie niedopasowanego obuwia.

Wyjątkowo szybki rozwój stóp dziecka

U małego dziecka większość kości stóp składa się głównie z chrząstek. Ich rozwój trwa nieustannie aż do około 18 roku życia. Dlatego też dziecięce stopy są bardzo podatne na odkształcenia związane z noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Stopa jest ukształtowana w pełni dopiero u człowieka, który wchodzi w okres dorosłości. Z racji tego, że dziecięca stopa rozwija się wyjątkowo szybko, ważne jest, by nie poddawać jej działaniu nieodpowiednich butów. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w pierwszych latach, kiedy dziecko dopiero poznaje tajniki poruszania się. Jeśli chodzi o niemowlęta, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, eksperci są zgodni – dla nich najlepsze jest chodzenie na boso tak często, jak tylko jest to możliwe.

Jak często powinno kupować się nowe buty dla dziecka?

Wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że stopy dziecka rosną wyjątkowo szybko. Można to zauważyć choćby po tym, jak często trzeba wymieniać buty na nowe. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak rozpoznać, że już najwyższa pora na wymianę obuwia malucha. Otóż, rodzice powinni regularnie sprawdzać obuwie, aby mieć pewność, że nie jest ono za ciasne. Moment, w którym but staje się za ciasny, łatwo jest przegapić choćby z tego względu, że dziecięca stopa rośnie skokowo. A tymczasem ucisk, który obuwie wywiera na stopy może być bardzo szkodliwy. Według przeprowadzonych badań, ponad połowa maluchów może nosić zbyt małe buty. Tymczasem ma to bardzo negatywny wpływ na ukształtowanie się mięśni, stawów i układu krążenia w stopach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niewłaściwie dobrane obuwie może źle wpływać na całą postawę ciała. I nie chodzi tylko tutaj o długość butów – a również zbyt małą ich szerokość. Wybieranie dla dziecka zbyt wąskich butów jest powszechnie popełnianym błędem. Trzeba mieć świadomość tego, że równie szkodliwe może być noszenie butów zbyt dużych. Luz w bucie sprawia, że maluch często potyka się i ma problemy z komfortowym chodzeniem. Efektem noszenia zbyt luźnych butów jest ciągły przykurcz stopy, spowodowany tym, że dziecko stara się ustabilizować but. Podsumowując, ciężko jest jednoznacznie określić, kiedy przychodzi pora na wymianę butów. Jedynym sposobem jest regularnie mierzenie stopy dziecka, aby sprawdzić czy obecnie noszone obuwie odpowiada jej rozmiarowi. Praktyczne porady co do tego, w jaki sposób mierzyć stopę dziecka, można znaleźć na stronie internetowej https://bartek.com.pl/nasze-rady/jak-mierzyc-stopy-dzieci-n128. Kupując buty dla malucha trzeba nastawić się na konieczność częstej ich wymiany. Szacuje się, że dziecko w wieku od 1 do 6 lat zmienia rozmiar butów około 12 razy. Dla rodziców oznacza to konieczność kupna w tym czasie co najmniej 30 różnych par butów. Warto pamiętać o tym, że lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o zdrowie dziecięcej stopy, jest kupno mniejszej ilości lepszych jakościowo butów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *