Artykuł sponsorowany.
Mimo swojego małego rozmiaru afty potrafią mocno uprzykrzyć życie. Utrudniają jedzenie, mówienie i przede wszystkim są bolesne. Co na afty? Domowe sposoby, które znajdziesz w artykule, pomogą Ci szybko pozbyć się bolesnego problemu.
Skąd się biorą afty?
Afty to niewielkie, dokuczliwe nadżerki występujące na śluzówce jamy ustnej.
Mogą pojawić się na wargach, języku, policzkach czy okolicach podjęzykowych. Za ich wystąpienie odpowiadają urazy mechaniczne (spowodowane źle dobraną protezą, aparatem ortodontycznym czy intensywnym szczotkowaniem), niektóre leki, infekcje wirusowe, stres lub niewystarczająca higiena jamy ustnej. Na szczęście jest to dolegliwość, która sama ustępuje po 4–8 dniach. W zniwelowaniu dotkliwego bólu pomagają domowe sposoby na afty.
Domowe sposoby na afty u dorosłego
Płukanka z osolonej wody
Szybki, domowy sposób na afty to płukanie ust roztworem wody z solą. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli kuchennej w szklance z letnią wodą. Tak przygotowanym płynem należy płukać jamę ustną przez 15–30 sekund, a następnie wypluć wodę (nie powinno się jej połykać!). Czynność można powtarzać kilka razy dziennie.
Sól ma właściwości wysuszające i odkażające, dlatego stanowi skuteczny, domowy sposób na afty na policzku i na języku.
Woda utleniona
Domowy sposób na afty, który działa podobnie jak roztwór z solą, to użycie wody utlenionej. Ona również ma właściwości dezynfekujące i odkażające. Wodę utlenioną można stosować jako płukankę (roztwór należy przyrządzić w proporcjach 1 porcja wody utlenionej na 4 porcje wody).
Tak przygotowanym środkiem możesz nasączyć wacik kosmetyczny i przemyć nim aftę na dziąśle lub aftę na języku. Domowe sposoby z wykorzystaniem wody utlenionej mogą przyspieszyć gojenie aft, jednak należy pamiętać, że są dosyć bolesne (bezpośrednio po zetknięciu z wodą utlenioną afta jeszcze bardziej boli i szczypie) i przy dłuższym stosowaniu mogą podrażniać śluzówkę. Dlatego jest to wyłącznie domowy sposób na afty u dorosłych. Nie zamieniaj nigdy wody utlenionej na spirytus – jedynie podrażnisz już i tak uszkodzoną śluzówkę.
Napar z ziół
Domowe sposoby na afty i pleśniawki opierają się głównie na wykorzystaniu dobroczynnej mocy ziół. Za skuteczne leki na afty uważa się napary z rumianku, szałwii, łopianu lekarskiego, liści malin, czerwonej koniczyny. Ich regularne picie przyspieszy gojenie aft.
Okład z torebki herbaty
Tym, co pomaga na afty, są także okłady z torebki świeżo zaparzonej herbaty. Herbata zawiera w sobie taninę, która wykazuje działanie przeciwbólowe i wysuszające.
Torebkę po zaparzonej herbacie (wystudzoną, aby się nie poparzyć) przyłóż do afty na języku, afty na dziąśle, lub afty na policzku, a natychmiast odczujesz ulgę!
Preparaty na afty bez recepty
Domowe sposoby na afty to także produkty, które można kupić bez recepty, np.
preparaty na afty z serii GUM® AftaClear.
Pozbawiony alkoholu środek skutecznie łagodzi ból bez podrażniania śluzówki, dlatego może być stosowany na afty zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Dużą skuteczność wykazują też żel i spray na afty, również z linii produktów GUM® AftaClear, które łatwo można aplikować na zmienione chorobowe miejsce. To idealny domowy sposób nie tylko na afty, ale też podrażnienia wywołane protezą lub aparatem ortodontycznym