Jak walczyć ze słomianym zapałem w ćwiczeniach?

Jak walczyć ze słomianym zapałem w ćwiczeniach?

Słomiany zapał - dla jednych jest to po prostu lenistwo, dla drugich stan, przez który nie mogą się zmobilizować do zrobienia jakiś rzeczy. Dlaczego u jednych jest normą, a u innych nie pojawia się wcale? Jak z nim walczyć? Zebraliśmy dla was garść informacji, które pozwolą zawalczyć z tym stanem.

Słomiany zapał - czym się charakteryzuje?

Posłużymy się przykładem - pewna osoba bardzo chce schudnąć. Widzi, że nie wygląda dobrze, marzy o pięknej sylwetce, podziwia inne osoby, dla których rozebranie się na plaży nie jest problemem. Zastanawia się jak schudnąć – najlepiej szybko i skutecznie. Naprawdę chce zmienić swoje życie - wizualizuje sobie siebie w mniejszych ubraniach, być może z większym powodzeniem wśród płci przeciwnej. Wydaje się być bardzo zmotywowana - postanawia, że od jutra zacznie ciężki bój o jędrne i umięśnione ciało. Jednak kiedy przychodzi to mityczne jutro, zamiast wyłączyć komputer i zrobić krótki trening, chociażby z popularnego YouTuba, jej mocne postanowienie poprawy kończy się na przeczytaniu kilkudziesięciu artykułów z cyklu „jak schudnąć szybko i bez wysiłku”. Niestety za taki stan rzeczy często odpowiada nasze dzieciństwo - dzieci, które musiały się postarać, żeby dostać jakąś rzecz, nauczone są cierpliwości i dążenia do osiągania celów, nawet jeżeli na początku nie wszystko im wychodzi. Natomiast te, które miały wszystko postawione na przysłowiowej tacy, często w dorosłym życiu mają problemy właśnie z pracowaniem nad sobą. Słomiany zapał charakteryzuje szybka chęć zobaczenia efektów, niecierpliwość oraz bojaźń przed trudem jaki trzeba włożyć w osiągnięcie celu. Osoba, nawet kiedy zmusi się do ćwiczeń, jeżeli po tygodniu, dwóch nie widzi mniejszej wagi - bardzo szybko się zniechęca. Często też niepotrzebnie zwracamy uwagę wyłącznie na wagę - jest to podstawowy błąd początkujących. Powinniśmy się skupić na obwodach - doradzają specjaliści ze znanej sieci siłowni https://cityfit.pl/.

Jak pokonać słomiany zapał w ćwiczeniach?

Przede wszystkim potrzebny jest dobry plan i nagradzanie się za małe efekty. Dobrze jest też porozmawiać z jakimś specjalistą, np. z trenerem personalnym - opowie nam o swoich podopiecznych, zdradzi ile zajęło im zrobienie wymarzonej sylwetki. Jeżeli motywuje nas to, że ktoś pilnuje nasze poczynania, to świetnym rozwiązaniem jest wykupienie kilku godzin u trenera. Jeżeli natomiast chcemy sami wszystko osiągnąć, to koniecznie rozpiszmy plan ćwiczeń. Nie zakładajmy, że będziemy codziennie ćwiczyć dwie godziny by szybciej przybliżyć się do celu. Skończy się to zniechęceniem i stwierdzeniem, że to nie dla nas. Najlepiej zacząć małymi kroczkami - ćwiczenia dwa, trzy razy w tygodniu, nawet takie dwa delikatniejsze, żeby na początek nie zmęczyć się zbyt bardzo. Później stopniowo zwiększajmy ilość i intensywność ćwiczeń. Nagradzajmy się, np. wyjściem do kina jeżeli w danym miesiącu udało się nam zrobić określoną ilość treningów. Na pytanie jak schudnąć, mając słomiany zapał, nie trzeba odpowiadać, że jest to rzecz niemożliwa. Wystarczy odpowiedni plan i trzymanie się go. I przede wszystkim nie można się zniechęcać niepowodzeniami. Jeżeli opuściliśmy trening - trudno, postarajmy się nadrobić w innym terminie. Z czasem sami zobaczymy jak to wchodzi w krew i staje się naszą rutyną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *