Witamina B12, inaczej kobalamina, to związek chemiczny o charakterze organicznym, w którego składzie jako atom centralny występuje kobalt – niedobór tego pierwiastka skutkuje zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.
Według licznych badań prowadzonych nad czerwoną witaminą, jak nazywana jest ze względu na kluczową rolę przy produkcji czerwonych krwinek, ponad 20 milionów osób na całym świecie cierpi na jej niedobór.
Jaką rolę w organizmie pełni witamina B12?
Kobalamina jest niezwykle ważnym elementem wielu kluczowych reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka, m.in. przemiany tłuszczów, białek i węglowodanów. Ponadto, jak już wyżej zostało wspomniane, bierze udział w wytwarzaniu erytrocytów, dzięki czemu zapobiega niedokrwistości. Wspomaga również regulację cyklów miesiączkowych u kobiet z niesystematycznym i obfitym krwawieniem. Przyczynia się do syntezy kwasów nukleinowych, głównie w komórkach szpiku kostnego i niezwykle pozytywnie działa na układ nerwowy – jest uczestnikiem procesu tworzenia osłonki mielinowej, która chroni neurony i neuroprzekaźniki; wspomaga koncentrację i poprawia nastrój (mówi się nawet, że działa antydepresyjnie). Ma również znaczenie dla produkcji aminokwasów, co determinuje prawidłowe działanie układu pokarmowego oraz jelit. Oprócz tego wszystkiego obniża poziom lipidów we krwi, korzystnie wpływa na układ kostny i poprawia apetyt. Jej niedobór dotyczy głównie osób pozostających na diecie wegańskiej lub tych, u których występuje zaburzenie jej wchłaniania, a więc np. u ludzi starszych.
Źródła witaminy B12
Głównym źródłem witaminy B12 są organizmy zwierzęce – to w ich układach pokarmowych związek ten produkowany jest przez żyjące tam bakterie. Do najobfitszych w witaminę B12 pokarmów należą: mięso, jaja, ryby oraz przetwory mleczne. Dlatego właśnie osoby, które eliminują ze swojej diety żywność pochodzenia zwierzęcego i nie spożywają produktów wzbogacanych o tą witaminę lub nie stosują suplementacji, są najbardziej zagrożone jej niedoborem. W przypadku suplementów, witamina B12 występuje w mniej lub bardziej aktywnej formie – może być częścią kompleksowego preparatu witaminowego lub jako substancja czynna wzbogacona jedynie roztworem uzupełniającym (
https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/witamina-b12,750.html). Należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń związanych z dawkowaniem, gdyż mimo tego, że witamina B12 nie wykazuje działania toksycznego, to zbyt duże jej ilości zażywane przez dłuższy czas mogą wywołać reakcję uczuleniową, a w sytuacjach skrajnych nawet krwotok z jamy nosowej.