Wybór krzewów owocowych do ogrodu

Wybór krzewów owocowych do ogrodu

Zastanawiając się nad tym, jakie rośliny posadzić w ogrodzie warto wziąć pod uwagę krzewy owocowe. Bardzo dużo z nich wygląda dekoracyjnie i możemy je sadzić także wśród kwiatów.

Po co sadzić krzewy owocowe?

Uprawa krzewów owocowych ma za zadanie dostarczyć nam owoców. Poza tym, większość gatunków wygląda bardzo dekoracyjnie. Ciężko jest mówić o dekoracyjności porzeczki czy agrestu, kiedy ich kwiaty nikną w gąszczu liści. Jednakże pięknie wybarwione owoce, to już całkiem inna bajka. Czerwone czy czarne korale porzeczek, wyglądają wprost obłędnie. A przy okazji są jadalne! Możemy je traktować jako zdrową przekąskę, dodawać do jogurtu, musli albo mrozić.

Smaczne i zdrowe

Zazwyczaj sadzimy te gatunki krzewów, których owoce lubimy najbardziej. Oczywiście, warto wziąć też pod uwagę zdrowotne właściwości poszczególnych owoców. Jeśli mamy na tyle miejsca, to możemy z powodzeniem posadzić też te krzewy owocowe, za którymi niekoniecznie przepadamy. Jednakże te owoce, mogą być dla nas źródłem witamin w formie suszonej albo mrożonej. Możemy używać je do robienia ciast czy suszenia. Wyśmienicie sprawdzają się w tej postaci, nielubiane przez wielu porzeczki.

Ładne owoce

nie możemy też pominąć aspektu ozdobnego owoców. Dojrzewające na krzewach porzeczki czy agrest, mogą być również traktowane jako ozdoba ogrodu. Akurat te gatunki, dojrzewają latem. Natomiast w czasie jesieni, możemy podziwiać piękne, czerwone owoce kolcowoju chińskiego czy fioletowe u winorośli. Warto pamiętać, że jeśli ich nie zużyjemy, to ptaki mieszkające w naszym ogrodzie nimi nie pogardzą.

Jakie możemy sadzić krzewy owocowe w naszym klimacie?

W strefie umiarkowanej, może rosnąć całkiem spora liczba gatunków krzewów, dających nam owoce. Część z nich, wymaga jednak specyficznych warunków do wzrostu i rozwoju.

Porzeczki

Do wyboru mamy porzeczki czarne, białe i czerwone. Te owoce zawierają dużo naturalnych kwasów oraz witamin. Soki z nich, są stosowane przy przeziębieniu. Ogólnie to smaczne owoce, które też można wykorzystać do mięsa.

Agrest

Agrest, będący bliskim kuzynem porzeczek jest odporny na nasze zimy. Kwitnie jako jeden z pierwszych krzewów owocowych w ogrodzie. Jego owoce mają w zależności od odmiany kolor zielony albo czerwony.

Borówki amerykańskie i brusznice

Te dwa gatunki, mają podobne wymagania glebowe. W ogrodzie, możemy je sadzić obok siebie. Owoce obu różnią się smakiem, bo borówka amerykańska ma bardziej słodkie owoce, natomiast brusznica lekko kwaskowe, idealne jako dodatek do mięs, ale także przetworów z owoców słodkich.

Malina

Nie można przy takiej wyliczance pominąć owoców maliny. Ich aromat oraz właściwości, cenione są od wieków. Nadają się do jedzenia na surowo jak też suszenia czy robienia przetworów. Sok z nich jest pomocny przy przeziębieniach. Blisko spokrewniona z maliną jest jeżyna, charakteryzująca się owocami o wyśmienitym smaku.

Winogrona

Swój potencjał w owocowaniu, wykazują także winorośle. Ich owoce rosną w postaci kiści. Warte uwagi, są odmiany o owocach bez pestek. Uprawa winogron jest jednak bardziej wymagająca, gdyż są to rośliny zdecydowanie ciepłolubne i niektóre rejony kraju są dla nich za chłodne.

Dereń

Ciekawe owoce przydatne zwłaszcza na przetwory posiada też dereń. Zazwyczaj rośnie jako krzew, choć zdarzają się okazy rosnące w formie drzewa. Jest on długowieczny i z czasem osiąga imponujące rozmiary, dlatego należy przeznaczyć dla niego sporo miejsca. Bywa często sadzony, jako krzew ozdobny, gdyż wygląda dekoracyjnie wiosną podczas kwitnienia oraz jesienią, kiedy dojrzewają owoce. Krzewy owocowe to dla nas źródło witamin i minerałów. Poza tym możemy je zbierać z ogrodu, gdzie mamy pewność, że są świeże i nie były traktowane chemicznymi opryskami. Nawet jeśli nie zamierzamy zużywać wszystkich owoców, to z powodzeniem możemy pozostawić je na krzewie. Ptaki będą się chętnie nimi częstować. Same krzewy owocowe możemy traktować z powodzeniem, jako ozdobne. Część z nich, ma dekoracyjne kwiaty, inne wyróżniają się ładnymi owocami, które przez czas dojrzewania, zdobią ogród. Źródła:  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *