Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny i leczenie

Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny i leczenie

Zaburzenia miesiączkowania mogą objawiać się bardzo różnie. Różne są też ich przyczyny, od ustalenia tych ostatnich zależy zaś dobór optymalnego rozwiązania problemu. Kluczowe jest postawienie właściwej diagnozy w oparciu o szczegółowy wywiad lekarski, a także wyniki badań takich jak oznaczenie stężenia poszczególnych hormonów we krwi albo USG przydatków. Do zaburzeń miesiączkowania zaliczyć można krwawienia miesięczne występujące rzadziej niż co 35 albo częściej niż co 25 dni, bardzo obfite (konieczność zmiany podpasek nawet co 1-1,5 godz.) lub bardzo skąpe (kiedy w początkowej fazie wystarczą zaledwie 2-3 podpaski na dobę), krwawienia bądź plamienia pomiędzy miesiączkami, a także takie, którym towarzyszy silny ból. Do lekarza warto zgłosić się też w przypadku zaobserwowania przez kobietę wyraźnych odchyleń od indywidualnej normy.

Problemy z odżywianiem

Jak dowiadujemy się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”, przyczyną zbyt rzadkich miesiączek może być nieprawidłowa dieta, a także często będąca jej wynikiem anemia. W takich sytuacjach często wystarczy zmienić nieco jadłospis zgodnie ze wskazaniami lekarza, ewentualnie wprowadzić zaleconą przez niego suplementację. W poważniejszych przypadkach, takich jak bulimia czy anoreksja, niezbędna może okazać się interwencja psychiatry lub psychologa.

Styl życia czy hormony

Skąpe, rzadkie miesiączki mogą mieć też jednak inne podłoże, a mianowicie stres, wyczerpanie lub nadmierny wysiłek fizyczny. Krwawienie może się opóźniać również w związku z podróżami oraz zmianą klimatu. Wprowadzenie odpowiednich zmian w stylu życia powinno wystarczyć do wyregulowania okresu. Gorzej, jeśli problem dotyczy nieprawidłowej gospodarki hormonami – wytwarzanymi nie tylko przez jajniki (estrogeny, progesteron), ale też przez przysadkę mózgową (prolaktyna) albo tarczycę.

Farmakoterapia

Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku po pomoc należy zgłosić się do poradni endokrynologicznej. W osiągnięciu równowagi hormonalnej w zakresie hormonów płciowych pomóc może zaś stosowanie doustnej antykoncepcji, która – podobnie jak ziołowe preparaty zawierające wyciąg z rośliny zwanej niepokalankiem – jest w stanie złagodzić też krwawienia obfite i bardzo bolesne. Często wspomagająco zaleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Metody adekwatne do konkretnych problemów

Inne formy leczenia (m.in. farmakologiczne, chirurgiczne, wykorzystujące laser, wymrażanie czy elektrokoagulację) stosuje się wówczas, gdy przyczyną zaburzeń miesiączkowania są np. polipy lub mięśniaki macicy, infekcje, nadżerki, endometrioza, zespół policystycznych jajników czy nowotwory złośliwe. Jedną z najbardziej radykalnych metod jest ablacja endometrium, czyli trwałe usunięcie błony śluzowej macicy, uniemożliwiające niestety późniejsze zajście w ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *